Haos total la derby-ul Olandei. Partida a fost suspendată din cauza violențelor

Haos total la derby-ul Olandei. Partida a fost suspendată din cauza violențelor Ajax. Sursa: Facebook

Derby-ul campionatului olandez dintre Ajax Amsterdam și Feyenoord, care a avut loc duminică, s-a încheiat prematur în minutul 55.

Derby-ul Olandei a fost oprit definitiv, întrucât suporterii echipei Ajax au aruncat fumigene pe teren. Nemulțumiți de evoluția echipei lor și de scorul afișat pe tabelă, suporterii lui Ajax Amsterdam au început să arunce cu fumigene și artificii pe gazon.

Derby-ul Olandei, oprit din cauza suporterilor

Arbitrul olandez, Serdar Gözübüyük, a decis să întrerupă meciul în minutul 55. Și, după așteptarea câtorva minute, a anunțat că partida a fost încheiată.

Suporterii lui Ajax nu au suportat scorul de pe tabelă, de 3-0, și au părăsit tribunele, cauzând distrugeri în jurul stadionului. Astfel că, poliția călare a fost chemată de urgență pentru a restabili ordinea în zona stadionului Johann Cruyff.

În urma acestor incidente, există posibilitatea ca Ajax să piardă meciul prin decizie administrativă. Mai mult, situația lor în clasament nu este deloc favorabilă. Ajax Amsterdam se află pe locul 13 în Eredivisie, acumulând doar cinci puncte dintr-o singură victorie și două remize.

Haos la derby-ul Olandei. Partida a fost oprită definitiv

Suporteri Ajax. Sursa: X

Suporterii Ajax mai au la activ astfel de incidente pe stadion

În sezonul precedent, Ajax Amsterdam a fost învinsă la titlu de către Feyenoord, iar înfrângerea zdrobitoare de astăzi a stârnit o furie intensă în rândul suporterilor gazdelor.

Feyenoord a reușit să înscrie trei goluri în primele 37 de minute ale meciului, iar de atunci au început să fie aruncate pahare de plastic din sectorul galeriei ocupate de suporterii lui Ajax. Acest incident a marcat atunci primul moment de întrerupere a partidei.

Federația olandeză a transmis că meciul va fi reluat zilele viitoare, de la 0-3, fără spectatori în tribune.

Ajax se află într-un proces de tranziție și schimbare de generații, iar fanii au dificultăți în a accepta rezultatele dezamăgitoare din actuala stagiune. „Lăncierii” au adunat doar cinci puncte în primele patru etape și ocupă în prezent locul 13 în clasamentul Eredivisie.

Acesta reprezintă cel mai slab început de sezon din întreaga istorie de 123 de ani a clubului.

Derby-ul Olandei, suspendat definitiv. Sursa: Facebook