Tratativele de la Riad. Ucraina speră să afle detalii importante legate de poziția SUA
- Mădălina Sfrijan
- 19 februarie 2025, 06:25

Negocierile purtate la Riad au stârnit revoltă în Ucraina. Potrivit unui oficial ucrainean de rang înalt, acestea vor contribui „întărirea apetitului” lui Vladimir Putin. Declarațiile vin în contextul în care liderii ucraineni nu au fost chemați la masa tratativelor.
Tratativele de la Riad nemulțumește Ucraina
Oficialul a atras atenția că acestea nu vor avea efectul dorit.
„Acest lucru nu va face decât să alimenteze apetitul lui Putin şi încrederea lui în faptul că va câştiga şi că America va pierde", a explicat liderul din Ucraina, sub protecția anonimatului.
El a adăugat că echipa lui Donald Trump folosește aceeași tactică aplicată de Barack Obama. Fostul președinte ar fi urmat același traseu înainte de anexarea Crimeei de către Rusia, în 2014.
De asemenea, oficialul de rang înalt a subliniat că Joe Biden a avut aceeași abordare înainte
de invazia Rusiei.
„Obama înainte de 2014 şi Biden înainte de acest război au vorbit amândoi cu Putin (...), despre noi fără noi, despre Europa fără Europa şi cineva din echipa lui Trump l-a condus în aceeaşi direcţie", a adăugat el.
Nemulțumiri legate de negocierile recente
„Se pare că cineva din sau aproape de echipa lui Trump descrie perspective nerealiste cu privire la Rusia", a mai spus el.
Între timp, autoritățile ucrainene speră să afle detalii importante legate de poziția SUA. Miercuri, Keith Kellogg, emisarul special al președintelui american pentru Ucraina, ar urma să ajungă la Kiev.
„Este important pentru noi să auzim de la Kellogg ceea ce se întâmplă cu adevărat”, a încheiat oficialul de rang înalt.
Ucraina, în centrul negocierilor
Timp de patru ore, SUA și Rusia au stat la masa negocierilor. La finalul discuțiilor, reprezentanții Kremlinului au anunțat că tratativele au fost „serioase” și „pozitive”.
De partea cealaltă, SUA a anunțat formarea a două echipe pentru negocierile privind oprirea războiului din Ucraina.
În timpul întâlnirii de la Riad, ministerul rus de externe a cerut NATO să renunțe la decizia din 2008, care făcea referire la aderarea Ucrainei.