Tamaș a răbufnit la finalul partidei cu CFR Cluj: „Trebuie să ne fie ruşine! Am alergat, da. Şi calul aleargă, dar nu dă lapte”

Steaua a înregistrat, aseară, pe „Arena Națională”, prima înfrângere în acest sezon, 1-2, cu CFR Cluj. La capătul unui joc anost, Gabi Tamaș, fundașul vicecampioanei României, a reacționat dur.

Tamaș s-a numărat printre cei mai slabi jucători ai Stelei, în meciul cu CFR Cluj. „De ce am pierdut? Pentru că am primit mai multe goluri! Ar trebui să ne fie ruşine cum ne-am prezentat în această seară, am jucat foarte prost, am pierdut multe mingi. La cum s-a văzut pe teren pare să ne fi lipsit totul, nu doar determinarea. Dar mai sunt şi astfel de zile. Nu se simte oboseala, cred c-am alergat. Dar şi calul aleargă, dar nu dă lapte.

A fost o seară în care am jucat toţi foarte prost. Vom vedea ce va fi de acum încolo, dacă va fi la fel trebuie să schimbăm ceva. Poate fi un accident, nu cred că a fost cineva care a ieşit în evidenţă. Cei de la CFR au avut o determinare foarte mare. Probabil că ne-am relaxat puţin, mai citim şi noi ziarele şi vedem că toţi spun că jucăm singuri. Dar nu am câştigat niciodată lejer, doar la limită. În campionat, dacă jucam singuri trebuia să batem fiecare meci, dar noi facem egal cu Iaşul şi luăm bătaie de la CFR”, a tunat Tamaș. Tamaș a mai fost întrebat de reporteri dacă s-a simțit din nou neglijat de selecționerul Christoph Daum pentru meciurile cu Armenia și Kazahstan, iar fundașul a răspuns cu „bună întrebare”.

Ardelenii au deschis scorul prin Cristian Bud (12), steliștii au restabilit egalitatea după reușita lui Florin Tănase, din minutul 20. CFR a marcat golul victoriei în minutul 63, prin același Cristian Bud, și a evoluat cu un om mai puțin, din minutul 77, după eliminarea lui Tiago Lopes. CFR Cluj nu mai câștigase în deplasare, la Steaua, din 1948.