Superliga. Petrolul a dat lovitura în prelungiri. 2-0 cu FC Botoșani

Superliga. Petrolul a dat lovitura în prelungiri. 2-0 cu FC Botoșani Petrolul Ploiești. Sursă foto: Facebook

Superliga. Echipa Petrolul Ploiești a reușit o victorie importantă în deplasare, învingând FC Botoșani cu 2-0 în etapa a opta. Ambele goluri au fost înscrise în ultimele minute ale întâlnirii, asigurând astfel succesul echipei vizitatoare.

Superliga. Petrolul Ploiești, victorie în fața celor de la FC Botoșani

Ritmul jocului de la Botoșani a fost destul de lent, fără momente de intensitate ridicată și fără ocazii notabile de ambele părți. Petrolul a reușit să profite de slaba oportunitate a adversarilor și a marcat decisivele goluri în ultimele minute ale meciului.

În minutul 90+4, Mihnea Rădulescu a deschis scorul după o pasă de Fabricio Baiano, iar apoi, la scurt timp, Grozav a înscris al doilea gol pentru Petrolul, recuperând o minge în careu și finalizând la colțul lung. Cu această victorie, Petrolul Ploiești urcă pe locul 4 în clasament, în timp ce FC Botoșani rămâne pe locul 14.

Petrolul Ploiești

Petrolul Ploiești. Sursă foto: Facebook

Cine a intrat pe teren

În meciul dintre FC Botoșani și Petrolul Ploiești, echipele au avut o serie de schimbări strategice pe parcursul jocului. FC Botoșani a apelat la mai multe înlocuiri, printre care A. Diez a intrat pentru Adams Friday, iar Sadiku l-a înlocuit pe Şeroni. De asemenea, Mouaddib și Mitrov au fost trimiși pe teren în locul lui Kaprof și Bodişteanu, iar Chică-Roşă l-a înlocuit pe E. Lopez.

Pentru Petrolul Ploiești, înlocuirile au inclus pe M. Bratu în locul lui Jyry, iar M. Rădulescu și Baiano au intrat în locul lui D. Radu și Hanca. De asemenea, Akosah-Bempah a fost trimis pe teren pentru Tudorie. Cartonașele galbene au fost acordate lui Kaprof, Ed. Florescu, și Mitrov pentru FC Botoșani, respectiv L. Dumitriu, Papp, și Akosah-Bempah pentru Petrolul Ploiești.

Arbitrajul a fost asigurat de Szabolcs Kovacs, Ioan Alexandru Corb, și George Bogdan Duţă, cu asistență VAR din partea lui Horia Gabriel Mladinovici și Tunyogi Ferencz.

Urmează un meci important în Superliga pentru FCSB

Partida dintre FCSB și UTA, parte a etapei a opta din Superliga României, este programată pentru duminică, 1 septembrie, cu începere de la ora 21:30, pe stadionul Arcul de Triumf din București. Suporterii vor putea urmări meciul în direct pe Digi Sport 1 și Prima Sport 1. Ambele echipe, aflate în prezent în partea inferioară a clasamentului, se pregătesc pentru o confruntare importantă în contextul actual al competiției.

În acest moment, FCSB ocupă locul 15 în ierarhie, având acumulat doar cinci puncte după șase meciuri. Echipa a obținut o victorie, două egaluri și a suferit trei înfrângeri, iar în ultima rundă a înregistrat o înfrângere pe terenul lui Hermannstadt cu 0-2. Defensiva a fost una vulnerabilă, echipa încasând goluri în fiecare meci până acum. De asemenea, FCSB mai are de jucat un meci restant în deplasare, contra celor de la Botoșani.

În schimb, UTA vine după două înfrângeri consecutive în campionat, dar are și un motiv de optimism datorită calificării în Europa League, obținută după două meciuri cu LASK, în care a reușit să avanseze cu un rezultat de 1-1 acasă și 1-0 în deplasare. Echipa antrenată de Elias Charalambous caută să recupereze punctele pierdute și să își îmbunătățească poziția în clasament, începând cu acest meci crucial