Spectacol pe Santiago Bernabeu. Real Madrid, victorie în fața celor de la Athletic Bilbao Sursa foto: Instagram

Real Madrid s-a impus în fața celor de la Athletic Bilbao, scor 2-0. Meciul a fost disputat pe Santiago Bernabeu, în fața fanilor celor două echipe. Victoria echipei spaniole a fost adusă de dubla reuşită de Rodrygo în minutele 8 şi 73.

Real Madrid, victorie în fața celor de la Athletic Bilbao

Jucătorul brazilian a înscris primul gol din pasa lui Brahim Diaz. Cel de al doilea a fost posibil în urma assist-ul lui Bellingham. În minutele de prelungire, fundașul brazilian Eder Militao a fost introdus pe teren sub aplauzele întregului stadion. Acesta lipsise din lotul madrilenilor timp de peste șapte luni din cauza unei accidentări.

Rodrygo, Real Madrid

Sursa foto: Instagram

În urma acestui rezultat, Real Madrid se menține în fruntea clasamentului, având 75 de puncte după 30 de etape. De altfel, podiumul este completat de Barcelona, care a acumulat 67 de puncte, precum și de Girona (65 de puncte). În același timp, Athletic Bilbao ocupă poziția 4, având 56 de puncte.

Athletic Bilbao, sub dominația madrilenilor de nouă ani

Ultima victorie a lui Bilbao a avut loc pe 7 martie 2015, când golul lui Aduriz a adus cele trei puncte pe San Mames. De atunci, Real Madrid s-a poziționat constant în fața celor de la Bilbao. În total, echipa spaniolă a bifat 12 victorii.  Ultimul meci s-a desfășurat chiar în prima etapă a campionatului, cu primul gol al lui Bellingham în LaLiga și un alt gol marcat de Rodrygo.

Echipa spaniolă l-a pierdut pe Militao din cauza unei rupturi la tendon. De asemenea, Courtois a suferit o accidentare similară.

În sezonul trecut, Athletic a obținut un punct pe Santiago Bernabeu în ultima etapă a sezonului, într-un meci în care Benzema a marcat ultimul gol pentru Madrid. În meciul din tur, Real Madrid a reușit să se impună cu 2-0 pe San Mames.

Fotbal

Sursa foto: Arhiva EVZ

Disputa dintre Real Madrid și Manchester City, așteptată de fani

Peste o săptămână, Real Madrid se va întâlni Manchester City. Meciul tur din sferturile de finală ale UEFA Champions League va avea loc pe 9 aprilie.  Ulterior, echipa spaniolă va face deplasarea la Mallorca în etapa cu numărul 31. Athletic Bilbao va juca în finala Cupei Regelui cu Mallorca.