Sorana Cîrstea, umilită de Jelena Ostapenko: „Am dormit, că îi luam și primul set” Sursa foto: inquamphotos.com

Sorana Cîrstea (33 de ani, 26 WTA) a fost eliminată în primul tur al turneului de la Adelaide de Jelena Ostapenko (26 de ani, 12 WTA). Rivala româncei a declarat că ar fi avut șanse să câștige și primul tur, dacă era mai atentă.

Sorana Cîrstea (33 de ani, 26 WTA) a fost eliminată în turul 2 de la Brisbane (a avut liber în turul 1) de Linda Noskova (51 WTA). Aceasta a pierdut în această dimineață în primul tur de la Adelaide, în fața Jelenei Ostapenko, campioana Roland Garros 2017.

Meci greu pentru Sorana Cîrstea

Primul set a început echilibrat, fiecare jucătoare câștigând primele două game-uri de serviciu. De la 2-2, Sorana a crescut nivelul jocului. A reușit să câștige patru game-uri la rând, două pe serviciul letonei, și a luat setul cu 6-2.

Sorana Cirstea

Sorana Cîrstea, umilită de Jelena Ostapenko. „Am dormit, că îi luam și primul set”. Sursa foto. Evz

În actul secund, românca n-a mai dat randament. La 1-1, Ostapenko a făcut un break și a preluat conducerea în joc. Pe final, la 4-2, Jelena a mai făcut un break, câștigând setul cu 6-2. Setul decisiv a început cu trei break-uri, două reușite de Ostapenko. Ea s-a distanțat rapid la 5-2. Cîrstea a încercat să revină, a luat un break și a dus scorul la 4-5. Totuși, nu a putut egala, iar Ostapenko a luat setul cu 6-4, calificându-se în turul 2.

Sorana Cîrstea, atacată de Ostapenko

La finalul meciului, Ostapenko a declarat că ar fi putut să o învingă pe româncă și în primul set, dacă a fost neatentă. Ea a mai spus că se simte foarte bine în Australia și că a avut toate condițiile pentru a câștiga.

Jelena Ostapenko

Jelena Ostapenko a umilit-o pe Sorana Cîrstea. sursa: Twitter

„Dormeam în primul set, pentru că nu sunt o persoană matinală. Am avut nevoie de ceva timp pentru a intra în meci. Dar sunt fericită că am câștigat”, a declarat Ostapenko. Ea a continuat: „ Mă simt foarte bine în Australia, îmi place foarte mult aici. Simt că aceste condiții de joc sunt foarte bune. M-am adaptat foarte bine”, potrivit GSP.

Haos în calificările Australian Open

Toate româncele din circuit se confruntă cu un start foarte slab de sezon în 2024. Ultimul succes al Soranei datează din 26 septembrie. Nici sportivele din linia a doua nu au reușit ce și-au propus. În calificările Australian Open 2024, România a avut trei jucătoare. Două dintre ele au și fost eliminate deja după primele meciuri.