Lovitură DURĂ pentru Simona Halep! De ce nu ar fi trebuit să ocupe primul loc în WTA?

Simona Halep primește o lovitură dură de la presa americană, care publică un articol în care se adresează întrebarea dacă actuala ocupantă a locului 1 a clasamentului WTA este ocupat pe drept de aceasta sau nu.

Pe site-ul de sport ESPN a fost publicta un material amplu prin care jurnalistul Peter Bodo cere schimbarea sistemului de punctaj, astfel căjucătoare precum Simona Halep, care au câștigat titluri de Grand Slam să nu mai poată urca în fruntea ierarhiei.

"Merită Halep să fie numărul 1 sau clasamentul trebuie schimbat?" este titlul articolului scris de jurnalistul american.

"Mult doritul loc 1 a ajuns în mâinile Simonei Halep, care a câştigat un singur turneu în 2017, Madrid. E un turneu important, dar nu se compară cu Turneul Campioanelor! Halep are un procentaj negativ (5-6) în faţa jucătoarelor din Top 10, a avut cu 13 victorii mai puţin decât Wozniacki şi a pierdut de doua ori în faţa danezei în acest an. Wozniacki a câstigat al cincilea titlu ca importanţă din tenisul feminin, iar în 2017 a ajuns în 10 finale, a avut cele mai multe victorii din sezon (60) şi cele mai multe în faţa jucătoarelor de Top 10 (14). Dar s-a trezit luni dimineaţă clasată pe locul 3... Nu trebuie blamată dacă se simte înşelată!", scrie Bodo.

Totodată, Patrick Mouratoglou, antrenorul Serenei Williams - sportivă ajunsă la 36 de ani, căreia îi va fi foarte greu să revină pe locul 1 dacă se menţine actualul sistem de punctaj, a declarat:

"Nu ar trebui să fii numărul 1 dacă nu ai câştigat un Grand Slam în acel an. Dacă totuşi se întâmplă asta, e irelevant! După ce am început să lucrez cu Serena în 2012, a câştigat Wimbledon, a luat medalia de aur la Jocurile Olimpice, apoi US Open şi Turneul Campioanelor. La finalul anului era însă pe locul 3!"