Simona Halep s-a calificat în „optimi” la Toronto. Victorie fără mari emoții cu Shuai Zhang Sursa foto: facebook.com/simonahalep

Tenismena Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Toronto. Sportiva are șanse la premiile de 2.527.250 de dolari după ce a învins-o pe chinezoaica Shuai Zhang cu 6-4, 6-2.

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Toronto, dotat cu premii totale de 2.527.250 de dolari. Ea a câștigat meciul cu chinezoaica Shuai Zhang cu 6-4, 6-2.

Halep (30 ani, 15 WTA), cap de serie numărul 15, a învins după o oră şi 11 minute. Românca a început foarte bine şi a condus cu 3-0, dar apoi Zhang s-a apropiat la 3-2. După ce Halep şi-a făcut serviciul (4-2), chinezoaica a reuşit egalarea (4-4), însă Simona a fost cu un pas în față şi s-a impus cu 6-4, având însă nevoie de patru mingi de set pentru a tranşa disputa.

În setul secund, Halep a început cu break, apoi l-a confirmat (2-0), iar după ce Zhang a luat un prim ghem s-a desprins la 5-1, câştigând cu 6-2.

Simona Halep a învins

Simona Halep, care în setul inaugural a pus primul serviciu în teren doar în proporţie de 43,8%, a încheiat cu 4 aşi, dar a făcut şi 3 duble greşeli, în timp ce Zhang a avut 6. Chinezoaica a avut mai multe mingi direct câştigătoare (winners), 14-11, dar şi erori peste care juriul nu a putut trece.

Sursa foto: EPA/ANDY RAIN

Halep are acum 4-2 în meciurile directe cu Zhang (33 ani, 45 WTA), pe care a învins-o inclusiv anul acesta, în primul tur la Madrid, cu 6-2, 6-3. Primele victorii au venit în 2012, în primul tur la Indian Wells, cu 6-1, 6-1, şi în 2019, în sferturi la Wimbledon, cu 7-6 (4), 6-1. Zhang a obţinut ambele victorii în 2016, în primul tur la Australian Open, cu 6-4, 6-3, şi în optimi la Beijing, cu 6-0, 6-3.

Simona Halep a câștigat 30.660 de dolari şi 105 puncte WTA, iar în turul al treilea se va duela cu câştigătoarea Anett Kontaveit şi elveţianca Jil Teichmann.

Zhang va mai juca miercuri contra unei românce, la dublu, în optimi. Chinezoaica şi australianca Storm Sanders, favoritele numărul patru, vor intra pe teren cu Monica Niculescu/Vivian Heisen.

Halep a câştigat de două ori Openul Canadei, care se dispută alternativ la Montreal şi Toronto. Tenismena a jucat și în finala din Canada, în 2015, chiar la Toronto, potrivit Agerpress.