Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Toronto. „Vreau să-i mulțumesc lui Patrick” Sursă foto: Instagram

Simona Halep (30 de ani, 15 WTA) a învins-o în semifinalele turneulului de tenis de la Toronto pe americanca Jessica Pegula (28 de ani, 7 WTA). Românca s-a impus cu scorul de scor 2-6, 6-3, 6-4. Două ore și 14 minute a luptat constănțeanca pentru un loc în finală.

Partida de la Toronto a fost prima întâlnire dintre cele două jucătoare. Jessica Pegula a câștigat primul set, scor 6-2, iar Simona Halep a egalat situația în setul al doilea, 6-4. În setul decisiv s-a impus românca, scor 6-4, și astfel ea s-a calificat în finala turneului.

Ca urmare, Halep va reintra în top 10 de unde a ieșit în urmă cu un an. Finala de la Toronto se va disputa duminică, potrivit medifax..

Pentru a se califica în semifinale, Halep le-a eliminat pe Donna Vekic, Shuai Zhang, Jil Teichamnn și Cori Gauff fără să piardă niciun set.

În cea de a doua semifinală se vor întâlni Haddad Maia (26 de ani, 24 WTA), din Brazilia, și Karolina Pliskova (30 de ani, 14 WTA), din Cehia.

Simona Halep: „E prima noastră finală”

După ce s-a calificat în finala turneului de la Toronto, campioana României a ținut să-i mulțumească lui Patrick Mouratoglou pentru că-i este alături și o motivează.

„Vreau să vă mulțumesc pentru sprijinul nebunesc pe care mi l-ați oferit. A fost un meci dur, incredibil, nu am renunțat până la final. E o jucătoare de top 10 WTA, a fost o mare provocare pentru mine să ies pe teren și să dau ce am mai bun. Sunt foarte mulțumită de modul în care am luptat,” a spus Simona Halep, în interviul oferit după calificarea în finală.

„E prima noastră finală, sperăm să avem multe în viitor. Vreau să-i mulțumesc lui Patrick pentru că îmi e alături, mă motivează să câștig fiecare meci. E grozav să-l am în echipa mea, sunt onorată,” a adăugat Simona Halep, lăudându-și antrenorul.