Turneul de la Miami. Simona Halep, învinsă de Paula Badosa. Scor: 6-1, 4-6, 3-6

Turneul de la Miami. Simona Halep, învinsă de Paula Badosa. Scor: 6-1, 4-6, 3-6 Simona Halep. Sursa Foto: Arhiva EVZ

Update 7.  Simona Halep a fost învinsă de spaniola Paula Badosa (locul 80 WTA), scor 1-6, 6-4, 6-3, în primul tur la Miami Open şi după o oră şi 58 de minute de joc. Aceasta a fost prima partidă jucată de Halep după 569 de zile şi după ce a fost depistată pozitiv şi suspendată. În setul doi, Simona a acuzat o durere la umărul drept.

Update 6. În setul trei, Simona a început să dea semne de frustrare şi nervozitate, iar la 1-1, Badosa a reuşit break-ul, după ce Halep a făcut un game slab, cu multe greşeli.

Românca a recuperat game-ul la 2-2, însă imediat a recuperat Badosa, care a dus scorul la 3-2. Şi Badosa a acuzat dureri la gleznă, dar s-a impus în cele din urmă, scor 6-3, după mai multe erori ale Simonei şi după 31 de minute.

Update 5. Simona Halep a început setul doi câştigând pe propriul serviciu, însă Badosa a reuşit break-ul la 1-1 şi a preluat conducerea. În final, Badosa a câştigat setul cu 6-4, după 50 de minute de joc.

La 5-4, în setul doi, Halep a avut nevoie de intervenţia fizioterapeutului, ea acuzând o durere la umărul drept.

Update: 4. Pauda Badosa revine în joc. Iberica a câștigat primul game din setul secund.

Badosa a întrerupt serie de game-uri câștigate de Simona și își trece în cont primul game pe propriul serviciu în setul secund.

Update 3. Simona Halep și-a adjudecat primul set din meci, 6-1, după aproximativ 40 de minute. Constănțeanca a început tare și game-ul 2. Conduce cu 2-0 și este la serviciu.

Update 2. „Simo” este sprijinită de românii dornici să o vadă pe terenul de tenis. Halep își confirmă statutul de număr unu mondial și câștigă și al doilea break. Sportiva noastră o conduce pe Paula Badosa cu 4-1 în primul set. Simona s-a distanțat la patru game-uri de Badosa, după ce a salvat cinci mingi de break.

Update 1. Simona Halep și-a făcut intrarea pe teren în aplauzele suținătorilor. Meciul a început în jurul orei 22:19. Spanioloaica a câștigat primul game-ul pe propriul serivicu. Halep revine după un break spectulos și preia conducerea. Scorul este 2-1 în favoarea româncei.

Știrea inițială

Simona Halep joacă primul meci după o pauză forțată de 19 luni. Românca  o  înfuntă în turneul de la Miami pe iberica Paula Badosa. Cele două jucătoare s-au mai întâlnit de-a lungul carierei, iar Simona a ieșit învingătoare de fiecare dată.

Badosa a fost învinsă la Madrid, în două seturi (6-3, 6-1), și la Wimbledon, tot în două seturi (6-1, 6-2). Ambele meciuri au fost câștigate de Simona în 2022. Înaintea confruntării de marți, 19 martie, iberica ocupă locul 80 în ierarhia mondială.

Meciul Halep-Badosa se va juca pe suprafață tare, iar înaintea confruntării dintre Simona și Badosa, pe același teren vor mai juca Venus Williams, Caroline Wozniacki sau Peytin Stears. Sportiva din Constanța va porni de la zero în clasamentul WTA.

Câștigătoare în meciurile directe

Dacă sportiva noastră reușește și a treia victorie împotriva spanioloaicei, o va întâlni în manșa secundă a turneului de la Miami, pe Arina Sabalenka, asta în cazul în care tenismena din Belarus nu se va retrage. Sportiva a primit o veste îngrozitoare. Iubitul ei a murit la numai 42 de ani. Anunțul decesului a venit chiar în această dimineață.

Cea mai bună performanță a Simonei de la turneul Miami Open a fost atinsă în 2015. Atunci a fost învinsă în penultimul act de mai puternica Serena Williams. Patru ani mai târziu, în 2019, Halep pierdea la același turneu în fața Karolinei Plilkova.

Simona Halep, primul meci după o absență forțată

Simona Halep. Sursă foto: dreamstime.com

Primul meci pentru Simona Halep după o pauză forțată

Câștigătoare a două turnee de Grand Slam, Simona a disputat ultimul meci înainte de suspendarea dictată de ITIA, pe 29 August 2022, la US Open. Halep a fost învinsă atunci în prima etapă a turneului. Ucraineana s-a impus în fața sportivei noastre în trei seturi, 6-2; 0-6; și 6-4.

Jacqueline Cristian va disputa ultimul meci în prezența franțuzoaicei Diane Parry, în timp ce Ana Bogdan o va întâlni pe Katerina Siniakova. Ambele partide vor începe la ora locală 11:00.

Sorana Cîrstea va evolua, de asemenea, la turneul Miami Open, dar în manșa secundă și o va înfrunta pe câștigătoarea dintre Sloane Stephens și Angelique Kerber.