Simona Halep, o nouă lovitură fabuloasă. Ce performanță a reușit campioana?

Tenismena Simona Halep a fost desemnată jucatatoarea lunii august de către WTA.

Tenismena Simona Halep, numărul doi mondial, a fost desemnată de WTA jucătoarea lunii august. Ea a reușit această performanță după ce a câștigat finala de la Praga.

Sportiva a câştigat în luna august turneul de la Praga. Acesta este primul la care a participat după reluarea competiţiilor care au fost suspendate din cauza pandemiei de coronavirus.

Simona Halep a concurat la această nominalizare cu Fiona Ferro, care a câștigat turneul de la Palermo, şi Victoria Azarenka, învingătoarea competiției de la Western & Southern Open.

Simona Halep a mai fost desemnată şi jucătoarea lunii februarie, după câștigarea turneului de la Dubai, unde a învins-o în finală pe Elena Rybakina.

Veste proastă pentru Sorana Cîrstea Sorana Cîrstea a ratat ocazia de a se califica pentru prima oară în optimile de la US Open, Acest lucru după ce a fost învinsă de cehoaica Karolina Muchova în cadrul unei partide care a durat două ore şi 19 minute. Cîrstea a pierdut greu meciul, la tiebreak.

Sorana îşi poate lua revanşa la turneul de la Roma. La acest turneu vor mai fi prezente şi Simona Halep, Monica Niculescu şi Patricia Ţig.Turneul de la Roma va avea loc în perioada 12 septembrie – 21 septembrie, fiind turneul de pregătire pentru Roland Garros. România va avea nu mai puțin de 11 tenismene la Paris, ceea ce reprezintă un record.