Seria A. Cagliari, învinsă de Bologna, scor 2-1. Florinel Coman și Răzvan Marin, criticați de presa italiană

Seria A. Cagliari, învinsă de Bologna, scor 2-1. Florinel Coman și Răzvan Marin, criticați de presa italianăCagliari - Bologna. Sursa foto: Facebook/Cagliari

Formația italiană Bologna a învins duminică, pe teren propriu, Cagliari cu scorul de 2-1. Din echipa oaspete au făcut parte jucătorii români Florinel Coman și Răzvan Marin.

Bologna - Cagliari, scor final 2-1

În etapa a 27-a, meciul a început cu un gol marcat de oaspeți, Roberto Piccoli reușind să înscrie în minutul 22. Bologna a restabilit egalitatea rapid, după pauză, în minutul 48, printr penalty-ul lui Riccardo Orsolini. În minutul 56, Orsolini a înscris din nou, ducând scorul la 2-1 în favoarea gazdelor.

În minutul 67, jucătorii români Florinel Coman și Răzvan Marin au intrat pe teren, însă golurile au continuat să fie înscrise de gazde. Un gol marcat de Lykogiannis a fost anulat pentru offside, iar Bologna a câștigat meciul cu scorul de 2-1.

În clasament, Bologna se află pe locul 6, cu 47 de puncte, în timp ce Cagliari se află în zona periculoasă, pe locul 15, cu 25 de puncte.

Bologna

Bologna. Sursa foto: Facebook/Bologna Fc 1909

Florinel Coman și Răzvan Marin, în vizorul italienilor

Florinel Coman și Răzvan Marin nu au reușit să aducă o schimbare pentru Cagliari, conform observațiilor din presa italiană. Aceștia nu au putut contribui la schimbarea rezultatului în fața Bolognei, echipa oaspete fiind condusă încă din minutul 56.

Despre Coman, jurnaliștii de la Tutto Mercato au menționat: „Odată cu intrarea sa pe teren, lucrurile nu s-au îmbunătățit semnificativ pentru Cagliari în zona finalizării”.

De asemenea, același ziar a scris despre Răzvan Marin că „nu oferă echipei Cagliari acel plus de calitate care ar fi necesar pentru a demara acțiunile ofensive”.

Genoa, pe locul 12-a în clasament

Într-un alt meci al etapei, Genoa a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Empoli. Hrassi a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 36, iar Johan Vasquez a marcat pentru Genoa, egalând în minutul 81.

Echipa lui Dan Șucu se află pe poziția a 12-a în clasament, cu 31 de puncte, în timp ce Empoli ocupă locul 18, cu 22 de puncte.