Schimbări la naționala Braziliei. Selecționerul Dorival Junior, înlăturat
- Mădălina Sfrijan
- 29 martie 2025, 13:21

Selecționerul Dorival Junior a fost demis de la naționala Braziliei. Decizia a fost luată de Federația Braziliană de Fotbal, după înfrângerea suferită împotriva Argentinei, scor 1-4, în preliminariile Cupei Mondiale. Reprezentanţii Federației îi caută un înlocuitor.
Dorival Junior, demis
Deși Brazilia se află pe locul patru în grupa sud-americană, având în continuare șanse mari de calificare la turneul final din 2026, bilanțul său din ultimele meciuri nu a fost pe măsura așteptărilor celor din Federație. În 14 partide, naționala Braziliei a înregistrat cinci înfrângeri.
Dorival Junior, în vârstă de 62 de ani, a preluat echipa națională în ianuarie 2024, după o carieră îndelungată la cârma mai multor cluburi din Brazilia.
Federaţia îi caută înlocuitor
Dorival Junior a debutat pe banca naționalei Braziliei cu o victorie importantă, scor 1-0, într-un amical disputat pe Wembley împotriva Angliei, în martie 2024.
Cu toate acestea, parcursul său nu a fost unul convingător, iar Federația Braziliană de Fotbal (CBF) a decis să-l demită după înfrângerea categorică suferită în fața Argentinei. Rivalii sud-americani, deja calificați la Cupa Mondială, au dominat partida și au obținut o victorie clară, care a grăbit plecarea selecționerului.

Fotbal. Sursa foto: Arhiva EVZ
„Consiliul CBF îi urează succes în continuarea carierei sale. De acum înainte, CBF va lucra pentru a găsi un înlocuitor”, au anunțat reprezentanții Federației.
Dorival Junior, obligat să plece de la naționala Braziliei
Dorival Junior, care nu a evoluat niciodată pentru naționala Braziliei ca jucător, a atins cel mai mare succes ca antrenor în 2022, când a câștigat Copa Libertadores cu Flamengo.
Presa din Brazilia speculează că Jorge Jesus, actualul antrenor al lui Al-Hilal, ar fi principalul favorit să preia naționala Braziliei.
Înainte de numirea lui Dorival, oficialii brazilieni au încercat să-l convingă pe Carlo Ancelotti, antrenorul lui Real Madrid.
De la echipa națională a Braziliei vor mai pleca și secunzii Lucas Silvestre și Pedro Sotero, alături de preparatorul fizic Celso Resende. În prezent, Brazilia ocupă locul patru în grupă, cu 21 de puncte, având un avans de 6 puncte față de Venezuela.