România, succese majore la Campionatele Europene de canotaj. Medalii de aur pentru „tricolori” Sursă foto: Facebook

La Campionatele Europene de canotaj de la Szeged, România s-a remarcat prin obținerea a patru medalii de aur. România se află pe locul 2 în clasamentul pe medalii la Campionatele Europene de Canotaj 2024, după Marea Britanie, dar înaintea Italiei, Norvegiei și Germaniei. Echipa noastră a participat la competiții cu 13 echipaje, alcătuite din 36 de sportivi, și a obținut 8 medalii, dintre care 4 de aur, 2 de argint și 2 de bronz. 🇷🇴

România a obținut trei medalii de aur la Campionatele Europene de canotaj

Conform informațiilor furnizate de Federația Română de Canotaj (FRC), echipajul românesc format din Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel a câștigat sâmbătă medalia de aur în finala probei de dublu rame feminin (W2-) la Campionatele Europene de la Szeged.

Echipajul masculin de dublu vâsle (M2x), format din Andrei Cornea și Marian Enache, a adus a doua medalie de aur a zilei pentru România.

„Băieții au condus detașat cursa încă de la start și au reușit să aducă prima medalie de aur la masculin pentru țara noastră la CE 2024", a scris FRC.

O altă medalie de aur a fost obținută de echipajul de dublu vâsle feminin categorie ușoară (LW2x), compus din Gianina van Groningen și Ionela Cozmiuc.

Federația Română de Canotaj

Sursă foto: Facebook

A treia medalie de aur a fost obținută duminică

Duminică, 28 aprilie, România a mai obținut încă o medalie de aur la Campionatul European de canotaj:

„Aur pentru România în ultima finală din cadrul Campionatelor Europene de la Szeged: "proba regină" a canotajului, cea de 8+1 feminin (W8+). Echipajul compus din Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Adriana Adam, Maria Lehaci, Mădălina Bereș, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Simona Radiș și Victoria Petreanu a făcut o cursă foarte bună și s-a clasat pe prima poziție, depășind echipajele din Marea Britanie și Italia”, transmite Federația Română de Canotaj.

O altă medalie de bronz a fost obținută de echipa de 8+1 masculin a României la Campionatul European de canotaj

La Campionatul European de canotaj de la Szeged (Ungaria), echipajul masculin de 8+1 al României a obținut medaliile de bronz sâmbătă.

Echipajul României, format din Mihăiţă Ţigănescu, Ciprian Tudosă, Constantin Adam, Mugurel Vasile Semciuc, Florin Arteni, Sergiu Bejan, Ştefan Berariu, Florin Lehaci și Adrian Munteanu, a încheiat cursa cu un timp de 05 min 56 sec 11/100. Acesta a ocupat locul al treilea, fiind devansat de Marea Britanie, cu un timp de 05 min 52 sec 90/100, și de Germania, cu un timp de 05 min 55 sec 23/100.

România a reușit să califice 12 echipaje în finalele pentru medalii din cele 13 la care a participat la Szeged. Duminică, sportivii noștri vor concura în finalele la simplu feminin, dublu rame masculin, dublu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, patru rame masculin, patru rame feminin și 8+1 feminin.