România, egală cu Rusia, dar îngenuncheată de bieloruși

„Tricolorii” au pierdut amicalul disputat, aseară, la Groznîi, scor 0-1, din cauza unor greșeli uriașe de arbitraj. „Centralul” Aleksei Kulbakov, din Belarus, n-a acordat un penalty la Florin Andone, în minutul 71, și a girat reușita incorectă a gazdelor, din minutul 90+3

România a pierdut, aseară, scor 0-1, amicalul cu Rusia, disputat la Groznîi, din cauza unei brigăzi ostile de arbitri din Belarus. Naționala s-a dus în Rusia cu nervii la pământ, după umilința trăită pe teren propriu împotriva Poloniei (scor 0-3).

Selecționerul Christoph Daum nu s-a putut baza pe Alex Chipciu, Nicușor Stanciu, Ciprian Tătărușanu, Claudiu Keșeru, Vlad Chiricheș, Cosmin Moți, Ovidiu Hoban, Andrei Ivan, Alexandru Maxim și Romario Benzar și a apelat la o formulă inedită. Neamțul a trimis în teren un prim „unsprezece” inedit: Pantilimon - Enache, Săpunaru, Grigore, Latovlevici - R. Marin, Prepeliță - Rotariu, Stancu, Grozav - Andone.

Prima repriză a fost una anostă, pentru că ambele echipe au încercat să construiască acțiuni periculoase, dar fără mari șanse de reușită.

Gazdele, purtate pe brațe de arbitri

Kokorin l-a pus la încercare pe Pantilimon, în minutul 14, iar Rotariu a trimis peste poartă, dintr-o poziție favorabilă (28). Au fost singurele faze cât de cât antrenate în primele 45 de minute ale testului de verificare. Și în a doua parte, cele două reprezentative au jucat crispat. Rușii puteau deschide scorul în minutul 65, dar Kokorin a fost blocat de Pantilimon, în situație de „unu la unu”.

O fază uluitoare s-a petrecut în minutul 71, atunci când Florin Andone a fost ținut grosolan de Semenov, în careu, dar arbitrul n-a acordat lovitură de la 11 metri.

Bilanțul lui Christoph Daum arată rău

Până la final nu s-a mai întâmplat mare lucru și meciul se îndrepta spre un rezulta de egalitate fără goluri.

Însă, în minutul 90+3, Ozdoyev a marcat dintr-o poziție flagrantă de ofsaid, girat de brigada de arbitri din Belarus, condusă de Aleksei Kulbakov.

Astfel, echipa na țio nală bifează o nouă înfrângere, iar mandatul lui Christoph Daum arată astfel: o victorie (5-0 cu Armenia), două rezultate de egalitate (1-1 cu Muntenegru și 0-0 cu Kazahstan) și două eșecuri (0-3 cu Polonia și 0-1 și cu Rusia).