Republica Moldova, din nou în atenţia Bruxellesului. Criza energetică, discutată de miniştrii de externe din UE
- Julieta Savitchi
- 27 ianuarie 2025, 18:04
Sursa foto: arhiva EVZRepublica Moldova se află din nou în atenţia Bruxellesului. Criza energetică din Transnistria a fost inclusă pe agenda reuniunii miniştrilor de Externe din UE, în cadrul Consiliului Afaceri Externe (CAE).
Agenda reuniunii din 27 ianuarie mai cuprinde subiecte precum agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei, situația din Orientul Mijlociu și Georgia. Precum și relațiile dintre UE și Statele Unite ale Americii.
Reuniunea Miniştrilor de Externe de la Bruxelles este prima în acest format organizată în timpul preşedinţiei poloneze a Consiliului UE, funcţie preluată pe 1 ianuarie. Întâlnirea este prezidată de Înalta Reprezentantă a UE pentru afaceri externe şi politica de securitate, Kaja Kallas.
Republica Moldova, în cadrul discuţiilor despre ameninţările hibride
Consiliul se va concentra asupra evenimentelor recente și evoluțiilor rapide în materie de securitate și apărare. La acest punct, se prevede ca miniștrii să discute despre evoluțiile din Republica Moldova și din Georgia.
Şefii diplomaţiilor din statele UE vor discuta şi despre ameninţările hibride cu care se confruntă Republica Moldova, în contextul războiului din Ucraina.
„Discuţiile privind agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei se vor concentra pe cele mai recente evoluţii din teren. Precum şi pe continuarea sprijinului multidimensional al UE pentru Ucraina”, se arată într-un comunicat de presă al Ministerului de Externe de la Bucureşti.
Un subiect aparte îl constitue criza energetică cu care se confruntă Republica Moldova.

Transnistria/Sursa foto: geopop.it
Criza energetică, soluţionată cu ajutorul Uniunii Europene
În timp ce miniştrii de Externe din Uniunea Europeană discută la Bruxelles şi problemele cu care se confruntă Republica Moldova, premierul de la Chişinău a anunţat că criza energetică urmează să fie soluţionată cu suportul UE.
Astfel, UE va oferi un grant de 30 milioane de euro pentru achiziționarea de gaze naturale pentru perioada 1-10 februarie. Pentru a produce energie electrică la prețuri anticriză atât pentru malul drept, cât și pentru malul stâng al Nistrului.
De asemenea, s-a convenit asupra unui program de rezilienţă. Acesta va include investiții semnificative în producerea și distribuirea energiei electrice și măsuri pentru reducerea tarifelor. Cu scopul de a asigura stabilitatea sectorului energetic pe termen lung.

Protest în Transnistria/ Sursa foto: captură
„Soluția pe care o propunem astăzi, împreună cu UE, este încă o dovadă a prietenei și a intenției reale de ajutor a UE și a statelor membre si a prietenilor RM. Cu obiectivul ca să facem viața mai ușoară pentru cetățenii din RM. Mă refer la toți, la toată Republica Moldova, inclusiv stânga Nistrului. Dar și să putem să oprim acest șantaj energetic de acum înainte.”, a declarat şeful Guvernului din Republica Moldova.
Alte subiecte incuse în agenda forului de la Bruxelles
În cadrul CAE au loc discuţii referitoare la Orientul Mijlociu. Sunt abordate evoluţiile din Siria, Gaza şi Liban. Se pune accent pe măsurile pentru sprijinirea Siriei pe termen scurt, evoluţiile recente în contextul semnării acordului Israel-Hamas. Respectiv modalităţi de relansare a parteneriatului UE-Liban.
De asemenea, este prevăzut un schimb de opinii privind relaţiile UE-SUA. Acestea au loc în contextul preluării mandatului de către preşedintele Donald Trump şi se va concentra pe „importanţa menţinerii unui parteneriat strâns UE-SUA, precum şi pe priorităţile în materie de securitate şi apărare”, potrivit unui comunicat de presă al MAE al României.