Real Madrid învinge Barcelona în prelungiri. El Clasico, final de infarct

Real Madrid învinge Barcelona în prelungiri. El Clasico, final de infarct Jude Bellingham, Lucas Vasquez. El Clasico 2024 sursa: captura Instagram Real Madrid

Real Madrid a învins în El Clasico. Duminică seara, într-o nouă ediție a El Clasico, Jude Bellingham a fost, din nou, secretul victoriei. Marcând golul victoriei pentru Real Madrid în prelungiri împotriva Barcelonei. Acest gol vine să sublinieze influența crescândă a tânărului englez în fotbalul spaniol, consolidându-i statutul de star de AUR.

Partida a început cu un avantaj pentru Barcelona, încă din minutul 5. Andreas Christensen profitând de o eroare a portarului Andriy Lunin la un colț executat de Raphinha. Vinicius Junior a egalat din penalty, stabilind scorul la 1-1 înainte de pauză. Un moment controversat a avut loc când Lamine Yamal a crezut că a marcat. Dar, în absența tehnologiei pe linia porții și după verificarea VAR, golul nu a fost acordat.

În minutul 69, Fermin Lopez a adus din nou Barcelona în avantaj. Lucas Vazquez a egalat scorul pentru Madrid, marcând un gol important. Asemănător cu cel reușit în semifinala Ligii Campionilor împotriva lui Manchester City.

Real Madrid, ezitantă. Barcelona ofensivă

Cu toate acestea, eroarea lui Lunin din primele minute ale meciului și presiunea constantă a Barcelonei, care a exploatat slăbiciunile defensive ale lui Real Madrid la cornere, au rămas aspecte notabile. Ancelotti a făcut alegeri tactice interesante. Plasându-i pe Eduardo Camavinga și Aurelien Tchouameni în poziții neconvenționale în apărare. Ceea ce a avut un impact asupra stabilității defensive a echipei, scrie The Athletic.

În cele din urmă, Bellingham a închis meciul cu un gol spectaculos în minutul 91, asigurând o victorie crucială pentru Real Madrid, care acum se află la 11 puncte în fruntea clasamentului La Liga. Prestația lui Lunin, deși oscilantă, a avut momente salvatoare, inclusiv în Liga Campionilor, ceea ce îl pune în lumina reflectoarelor ca succesor al lui Thibaut Courtois.

Momente importante: Au marcat: Vinicius 18 (pen.), Vazquez 73, Bellingham 90+1 / Christensen 6, Fermin 69. Lunin a gafat la golul catalanilor, a ieșit greșit la o centrare din corner și Christensen a marcat cu capul. De Jong s-a accidentat grav înainte de pauză, după ce a lovit mingea

În concluzie, acest meci a fost o demonstrație de tărie și determinare pentru Real Madrid, în timp ce Barcelona trebuie să regândească strategiile pentru a se reabilita după dezamăgirea din Liga Campionilor și pentru a-și revitaliza speranțele în campionat.