Radu Drăgușin, titular în meciul Tottenham-Fulham. Cu cât a fost notată prestația sa Radu Drăgușin. Sursa foto: X (Twitter)

Radu Drăgușin a fost titular pentru Tottenham în meciul pierdut în fața lui Fulham, jucând întreaga durată a partidei. A fost trimis în teren pentru că titularul Micky van de Ven s-a accidentat. Numai că, debutul său ca titular nu a fost unul de succes.

Drăgușin a avut un început promițător timp de 42 de minute, perioadă în care a reușit câteva intervenții solide și chiar a avut o ocazie de a marca, dar a preferat să centreze în loc să șuteze la poartă.

Radu Drăgușin, titular în meciul pierdut împotriva Fulham

Cu doar trei minute înainte de finalul primei reprize, Tottenham a fost surprinsă în defensivă, după o acțiune spectaculoasă a echipei gazdă. Radu Drăgușin a pierdut marcajul asupra lui Muniz, iar acesta a reușit să înscrie din interiorul careului, trimițând mingea în colțul lung al porții.

Jucătorul român nu a fost singurul care a comis o eroare defensivă. Asta deoarece Udogie nu a reacționat suficient de prompt, iar Romero l-a lăsat pe atacant în poziție regulamentară.

Cu toate acestea, fanii au criticat prestația românului și au pus înfrângerea pe seama lui.

Fulham a reușit să înscrie de încă două ori, extinzând avantajul la 3-0. Ultimul gol a fost obținut și cu contribuția lui Radu Drăgușin. Românul nu a reușit să-l oprească pe Muniz, ratând contactul cu mingea și atingându-l pe adversar.

În situația în care atacantul gazdelor nu ar fi reușit să înscrie, ar fi existat posibilitatea acordării unui penalti de la 11 metri.

Radu Drăgușin

Sursa foto: Tottenham Hotspur/ Facebook

Jucătorul român nu a fost cel mai slab din meci

Radu Drăgușin a fost taxat de fani pentru prestația sa pe teren, însă jurnaliștii britanici nu l-au văzut ca pe cel mai slab jucător.

A fost precis și calm cu mingea la picior. Dar l-a pierdut pe Muniz într-un moment vital. Probabil Micky van de Ven ar fi gestionat mai bine centrarea care a dus la gol. A părut ușor obosit la finalul primului meci ca integralist”, au scris jurnaliștii londonezi de la London Evening Standard, care i-au acordat nota 5, în media echipei.

Pe platforma SofaScore, unde se evaluează performanța jucătorilor în funcție de contribuția lor relevantă pentru postul ocupat, Radu Drăgușin nu a fost cel mai slab jucător al echipei Tottenham, ci dimpotrivă.

De fapt, el a obținut o notă peste media echipei. Drăgușin a primit un scor de 6.8. Asta în timp ce colegii săi din linia defensivă, Pedro Porro și Destiny Udogie, au primit 6.1, respectiv 6.2.

Partenerul său din centrul defensivei, Cristian Romero, a primit cea mai mare notă, 7.5, potrivit Adevărul.