Radu Drăgușin n-are ce să caute la Tottenham. Scandal uriaș după meciul cu Coventry Radu Drăgușin Sursa foto X

Tottenham a învins Coventry City, scor 2-1, și s-a calificat în optimile de finală din Cupa Ligii Angliei. Cu Radu Drăgușin, titular, Spurs a fost condusă până în minutul 88, dar echipa pregătită de Ange Postecoglou a făcut remontada după golurile lui Spence (minutul 88) și Johnson (90+2).

Fanii lui Tottenham l-au făcut praf pe Radu Drăgușin

Fanii lui Tottenham l-au criticat aspru pe Radu Drăgușin după acest meci. Ei l-au acuzat de inconștiență și i-au reproșat acestuia felul în care s-a poziționat în teren, dar și maniera în care a intervenit la mingile înalte. Suporterii au spus că românul nu are ce să caute în această echipă.

În repriza secundă, Drăgușin a fost neatent. Pasa golului marcat de Thomas-Asante a trecut chiar prin fața fundașului român, însă acesta nu a putut bloca mingea.

Radu Drăgușin

Radu Drăgușin. Sursa foto: X (Twitter)

„Un mic detaliu care arată de ce Radu Drăgușin nu este titular. Toate mingile înalte l-au terminat”. n„Werner a fost groaznic. Forster a făcut multe greșeli, Davies, la fel. Drăgușin este inconștient. Sarr este inutil. Bentancur este puturos. Johnson este mai slab decât mine”. „Drăgușin este umilit de către un atacant din Championship”. „Agentul lui Drăgușin vorbea despre el ca și cum ar fi al doilea Lillian Thuram. Drăgușin pare că este intimidat de un stadion din Championship pe jumătate gol”. „Drăgușin nu este pregătit pentru prima echipă”, au spus fanii echipei.

Radu Drăgușin, criticat de jurnaliștii englezi

Nici jurnaliștilor englezi nu le-a plăcut prestația lui Radu Drăgușin și i-au dat nota 4. Ei au scris că românul este emoționat atunci când cineva îi testează viteza în defensivă și că s-a debusolat atunci când s-a lovit de Forster în apărare. Aceștia au mai spus că a fost aproape să le facă un cadou celor de la Coventry.

A mai făcut o gafă

Acesta a fost meciul cu numărul 11 pentru Drăgușin de când a ajuns la Tottenham în ianuarie 2024. Românul a fost transferat de la Genoa pentru 25 de milioane de euro. El a fost integralist, în urmă cu două runde în Premier League, într-un alt eșec al echipei sale: Newcastle - Tottenham 2-1.