Primele echipe calificate în Champions League. Meciurile continuă și astăzi

Primele echipe calificate în Champions League. Meciurile continuă și astăzi Trofeul Champions League / Sursă foto: Getty Images

Turcii de la Galatasaray Istanbul, elvețienii de la Young Boys și cei de la Braga sunt primele echipe calificate în grupele Champions League.

Pornite din postura de favorite, echipele menționate au trecut de tururile preliminare și vor accede în grupele Champions League. Fosta echipă a lui Gheorghe Hagi, Galata i-a învins pe cei de la Molde și în play-off.

Turcii s-au impus în prima manșă cu 3-2 după care a reușit să se impună și pe teren propriu. Maurdo Icardi a deschis scorul în minutul 7 după ce a transformat o lovitură de pedeapsă. Astăzi vom afla și următoarele echipe calificate în grupele Champions League. Tragerea la sorți are loc joi seara la ora 19:00.

Champions League

Champions League; sursă foto: Arhiva EvZ

Primele echipe calificate în grupele Champions League

Adversarii Galatei au egalat în a doua parte a meciului prin Eirik Hestad după ce a fost servit de Emil Breivik. Însă, nu a fost destul pentru Molde. Norvegienii nu au reușit să înscrie până la finalul partidei. Lovitura de grație a dat-o Angelino în prelungirile meciului care a stabilit scorul final 2-1.

Young Boys a câștigat la scor de neprezentare în fața celor de Maccabi Haifa. Primele goluri au fost marcate în prima parte a meciului, iar Uginic a înscris în debutul reprizei secunde. În primul tur din play-off cele două echipe au remizat 0-0.

Braga s-a calificat la rândul ei în grupele Champions League. Panathinaikos a bifat a doua înfrângere în fața lusitanilor. Portughezii au câștigat cu 2-1 prima manșă și au reușit să înscrie și în manșa a doua. Scorul general a fost 3-1 în favoarea celor de la Braga.

Tragerea la sorți are loc mâine

Programul din play-off-ul Champions League continuă și astăzi cu meciul dintre elenii de la AEK Atena și belgienii din orașul diamantelor, Antwerp. Belgienii s-au impus în prima manșă cu 1-0. A doua partidă de astăzi îi are ca protagoniști pe danezii de la FC Copenhaga și Rakow. Copenhaga este favorită după ce s-a impus cu 1-0 în primul tur.

Partida va fi condusă de o delegație de arbitri din România. Centralul Istvan Kovacs îi va avea ca asistenți pe Vasile Marinescu și Mihai Artene. Delegația română va colabora  cu Pol van Boeke, arbitru VAR și cu Dennis Johan Highler, asistent video.

Pe teren se vor mai afla doi români, Deian Sorescu și Bogdan Racovițan, ambii sunt jucători legitimați la clubul de fotbal Rakow, campioana Poloniei.

Campania de calificări în grupele Champions League se înceheie cu meciul dintre PSV Eindhoven și scoțienii de la Rangers. Partida va fi una interesantă dat fiind faptul că în prima manșă echipele au remizat (2-2). Scoțienii trebuie să câștige partida cu cel puțin un gol diferență după regula golului în deplasare, potrivit gsp.ro.