Premier League. Manchester City câștigă, Haaland intră în istorie!

Premier League. Manchester City câștigă, Haaland intră în istorie! Erling Haaland, Manchester City / sursa: Facebook

Manchester City a revenit în fruntea clasamentului Premier League după o victorie clară cu 3-0 în fața lui West Ham.   Nathan Ake a dus City în avantaj la începutul reprizei a doua, ajutându-i să se distanțeze la un punct de Arsenal. Erling Haaland a marcat al 35-lea gol record al sezonului în Premier League, înainte ca Phil Foden să înscrie și el un gol.

Manchester City a replicat la victoria lui Arsenal cu un sec 3-0 în fața lui West Ham și a preluat șefia clasamentului Premier League. După o primă repriză fără goluri, echipa lui Guardiola a schimbat viteza în repriza secundă, cu goluri marcate de Ake în minutul 50, Haaland în minutul 70 și Foden în minutul 85. În cealaltă partidă din etapă, încă o victorie pentru Liverpool, care s-a impus cu 1-0 în fața lui Fulham, cu un penalty transformat de Salah, care își consolidează locul cinci la 4 puncte de Manchester Utd, a patra în lupta pentru Liga Campionilor, dar cu două meciuri mai puțin.

Manchester City 3-0 West Ham. Echipa lui Pep Guardiola revine în fruntea clasamentului după golul record al lui Erling Haaland, iar golurile lui Nathan Ake și Phil Foden reușesc în cele din urmă să învingă rezistența celor de la WHU. Coechipierii lui Erling Haaland au format o gardă de onoare în timp ce Etihadul sărbătorea pe melordia de No Limit. Chiar nu există în ceea ce-l privește pe acest atacant, scrie presa engleză. Norvegianul și-a frecat mâinile, apoi a pornit pe tunelul iubirii.

Cel de-al 35-lea gol al sezonului în Premier League îl plasează pe Haaland în istorie ca cel mai bun marcator într-un sezon, devansându-i pe Alan Shearer și Andrew Cole, al căror record comun de 34 de goluri a rămas valabil de la mijlocul anilor 1990. Este o reușită incredibilă cu cinci meciuri de campionat ale sezonului rămase de disputat. Următoarea țintă sunt cele 37 de goluri în prima ligă marcate de Ron Davies pentru Southampton în 1967 și cine ar paria împotriva lui Haaland?

Premier League, Haaland intră în istorie

Golul lui Haaland a sosit în minutul 70, după ce West Ham a pierdut mingea în cercul central. Acesta a fost preluată de Jack Grealish, care a strecurat o pasă în spațiu dintre fundași și Haaland a înscris cu un lob fin, peste portar. Lovitura de cap a lui Nathan Ake la începutul reprizei a doua i-a adus în avantaj, înainte ca voleul lui Phil Foden să aducă golul 1,000 sub conducerea lui Guardiola.

Un sezon al schimbărilor de antrenori. Un an record, cu nu mai puțin de 15 antrenori înlocuiți în acest sezon. Ultimul care a sărit din schemă este Javi Gracia, "eliberat" de Leeds și înlocuit pentru următoarele patru meciuri de campionat rămase de Sam Allardyce. Gracia, care, la rândul său, preluase echipa de la Marsch în februarie anul trecut, a rezistat doar 12 meciuri: înfrângerea cu 4-1 împotriva lui Bournemouth i-a fost fatală.