Premier League: Aston Villa a învins AFC Bournemouth. Crystal Palace s-a impus în fața West Ham United Premier League. Sursa foto: facebook

Aston Villa a încheiat o săptămână memorabilă înregistrând o victorie cu 3-1 în fața AFC Bournemouth. Este doar a doua oară când Aston Villa înregistrează 20 de victorii în Premier League într-un sezon, ultima fiind în 1992/93.

Premier League: Aston Villa a învins AFC Bournemouth

Aston Villa a învins duminică, pe teren propriu, scor 3-1, gruparea Bournemouth, în etapa a 34-a din Premier League.  Aston Villa s-a impus pe Villa Park deşi a fost condusă cu 1-0, din minutul 31, când Dominic Solanke a transformat un penalty pentru oaspeţi.

Gazdele au egalat prin Morgan Rogers, în minutul 45+1, din pasa lui Leon Bailey. După pauză, golgeterul gazdelor, Ollie Watkins a intrat în rol de servant şi a pasat la golurile lui Moussa Diaby (min. 57) şi Leon Bailey (min. 78), iar elevii lui Unai Emery s-au impus cu 3-1.

Duminica trecută, Aston Villa a învins Arsenal, aspiranții la titlul din Premier League, joi au învins Lille la penalty-uri pentru a ajunge la prima semifinală europeană importantă, scrie BBC.

Ar putea fi o imagine cu 1 persoană, jucând fotbal, jucând fotbal şi text care spune „27 香 ROGERS ROGE ั”Premier League: Aston Villa. Sursa foto: Facebook

Crystal Palace a învins echipa West Ham United

Într-un alt meci, din Premier League, pe Selhurst Park, Crystal Palace s-a impus în derby-ul londonez cu West Ham United. Gazdele conduceau cu 4-0 după o jumătate de oră. Michael Olise a deschis scorul, în minutul 7, apoi Eberechi Eze a făcut 2-0 (min. 16), Emerson a înscris în propria poartă pentru 3-0 (min. 20), apoi Jean-Philippe Mateta a dus avantajul lui Crystal Palace la 4-0 cu golul din minutul 31.

Ar putea fi o imagine cu 2 persoane, persoane jucând fotbal, persoane jucând fotbal, pantofi cu crampoane şi text care spune „ጭቢ 13 3 EMERSON EMERSON ክንለንያ CPFC.CO.UK”Premier League: Crystal Palace. Sursa foto: Facebook

Michail Antonio a redus din diferenţă în minutul 40, Mateta a înscris pentru 5-1 (min. 64), iar autogolul lui Tyrick Mitchell (min. 89) a stabilit scorul final, 5-2 pentru Crystal Palace, care a trecut pe locul 14, cu 36 de puncte. În clasamentul din Premier League, Aston Villa ocupă poziţia a 4-a, cu 66 de puncte, Bournemouth se află pe 13, cu 42 de puncte, iar West Ham e pe 8, cu 48 de puncte.

Crystal Palace va juca acasă cu Newcastle United, înainte de a merge la Fulham, sâmbătă. West Ham se va pregăti pentru meciul de  sâmbătă cu Liverpool, informează sports.yahoo.com.