Oana Gheorghiu: „Trei firme, care au zece angajați, validează numiri în companii de stat”

Oana Gheorghiu: „Trei firme, care au zece angajați, validează numiri în companii de stat”Oana Gheorghiu. Sursă foto: Facebook

Procedurile de selecție pentru conducerea companiilor de stat sunt influențate de un număr foarte redus de firme private de consultanță în resurse umane, susține vicepremierul interimar Oana Gheorghi. Într-un mesaj publicat pe Facebook, oficialul a afirmat că această situație ridică semne de întrebare privind concurența și independența proceselor de recrutare pentru companii care administrează active de miliarde de lei.

Oana Gheorghiu reclamă concentrarea pieței de consultanță

Vicepremierul interimar a arătat că experții independenți implicați în procedurile de selecție prevăzute de legislația privind guvernanța corporativă provin dintr-un grup restrâns de firme. Potrivit acesteia, piața este dominată de doar trei companii private de consultanță în resurse umane.

„Această piaţă este concentrată covârşitor în mâinile a doar trei firme private. Trei firme, care au împreună zece angajaţi. Atât. Aceste câteva persoane validează procedural numiri în companii de stat care administrează active de zeci de miliarde de lei şi care au impact direct asupra unor sectoare esenţiale pentru economia statului român”, a scris Oana Gheorghiu.

Oficialul consideră că situația reprezintă o problemă de sistem, în condițiile în care un mecanism creat pentru a aduce profesionalism și independență a ajuns să fie controlat de un număr foarte redus de actori privați.

Comisia Europeană

Comisia Europeană. Sursa foto: dreamstime.com

Referire la sancțiunea aplicată României de Comisia Europeană

În mesajul său, vicepremierul interimar a făcut referire și la sancțiunea financiară aplicată României de către Comisia Europeană pentru probleme legate de transparența și caracterul competitiv al unor proceduri de selecție.

„Atunci când o piaţă atât de mică ajunge să joace un rol atât de mare în selecţia conducerii companiilor de stat, este legitim să ne întrebăm dacă mai vorbim cu adevărat despre competiţie onestă şi independenţă reală. Riscul nu este teoretic. Este deja măsurat: Comisia Europeană a sancţionat România cu 198 milioane euro tocmai pentru deficienţe legate de transparenţa şi caracterul competitiv al unor astfel de proceduri. Asta ar trebui să ne spună foarte clar că nu este suficient ca o procedură să fie doar formal corectă. Dacă rezultatul ei produce neîncredere publică, suspiciune repetată şi sancţiuni europene, atunci problema este mai profundă decât hârtiile semnate la final”, a susţinut Gheorghiu.

Oana Gheorghiu, apel pentru schimbarea modului de selecție

Vicepremierul interimar afirmă că reforma guvernanței corporative trebuie să depășească simpla respectare formală a procedurilor și să urmărească selecții competitive și criterii credibile de evaluare.

Potrivit acesteia, schimbarea unor persoane din funcții nu este suficientă dacă mecanismele care stau la baza numirilor rămân neschimbate.

„Guvernul, ministerele ori cabinetul viceprim-ministrului nu pot interveni direct în aceste procese de selecţie. Dar asta nu înseamnă că trebuie să ne prefacem că nu vedem ce se întâmplă. Când rezultatele ridică sistematic semne de întrebare, problema nu mai este una de percepţie. Devine una de arhitectură instituţională şi exact acolo trebuie să avem curajul să intervenim. Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost primul care a îndrăznit să aprindă lumina în companiile de stat, să arate unde este risipa, să arate unde este incompetenţa, să arate unde este falimentul”, a subliniat Oana Gheorghiu.

Mesajul vicepremierului apare în contextul dezbaterilor privind guvernanța corporativă și procedurile de numire în companiile de stat, subiect aflat în atenția autorităților și a instituțiilor europene.