Naționala de nevăzători a României merge la Euro

Naționala de nevăzători a României s-a calificat la Europeanul din acest an, după ce a câștigat turneul de calificare desfășurat la Buftea.

Turneul final va fi găzduit de Italia

Sâmbătă, „tricolorii” au remizat cu naționala Greciei, scor 1-1, după ce în precedentele două întâlniri învinseseră reprezentativele Belarusului, scor 3-0, și Georgiei, scor 2-1. Elenii au condus la pauză, iar România a revenit datorită reușitei ce i-a aparținut lui Florin Kovacs. Astfel, în luna spetembrie, România va participa la turneul final găzduit de Italia.

Doar portarii sunt văzători

Naționala României de fotbal pentru nevăzători a luat ființă în 2013 și a fost sprijinită de Comitetului Naţional Paralimpic Român și FRF. Regulile portarului pentru nevăzători sunt următoarele: reprizele durează 25 de minute fiecare. Portarii sunt văzători și nu au voie să iasă din careu și să închidă unghiurile. În spatele porților există câte un ghid pentru fotbaliștii care se află în atac.