Cădere spectaculoasă a liderului mondial Naomi Osaka. Japoneza poate pierde locul 1 WTA

Liderul mondial la tenis feminin, Naomi Osaka, a fost eliminată, joi, din optimile de finală ale turneului de la Birmingham după ce a fost învinsă de Yulia Putintseva, din Kazakhstan, cu scorul de 2-6, 3-6, după o oră şi 10 minute de joc

Traversând o perioadă mai puţin prielnică, Osaka nu a reuşit în acest turneu decât o singură victorie în faţa Mariei Sakkari (33WTA)

Osaka ar putea pierde chiar şi poziţia de lidet WTA după înfrângerea de azi. Diferenţa dintre japoneză și Ashleigh Barty este de doar 207 puncte ceea ce ar putea s-o ducă pe australiancă pe primul loc.

Ashleigh Barty se află pe locul secund și s-a calificat în sferturile de finală de la Birmingham, joi, după ce a trecut de americanca Jennifer Brady (66 WTA), scor 6-3, 6-1. În runda următoare, australianca va întâlni câștigătoarea duelului Qiang Wang (15 WTA) - Venus Williams (55 WTA).

Barty (23 de ani) a câștigat turneul de la Roland Garros, în această lună, după ce a trecut în finală de Marketa Vondrousova (16 WTA), scor 6-1, 6-3.