Mutu, "dublă" la Palermo

Adrian Mutu a marcat, aseară, de două ori pentru Fiorentina în victoria obţinută de echipa sa în deplasare contra formaţiei US Palermo cu scorul de 3-1, contând pentru etapa a VIII-a din Serie A.

Adversara Stelei din Grupa F a Ligii Campionilor a deschis scorul pe stadionul Renzo Barbera prin Gilardino, care a înscris cu mâna în poarta lui Amelia.

Atacantul român a înscris pentru prima dată în minutul 42, când acelaşi Gilardino l-a lansat pe Mutu singur cu portarul gazdelor, vedeta naţionalei României marcând cu un şut plasat. După pauză, Palermo a redus din handicap prin Simplicio, însă ultimul cuvânt i-a aprţinut tot românului, care a stabilit scorul final, în minutul 59 al jocului, printr-un şut puternic din interiorul careului de 16 metri al gazdelor.

După victoria de aseară, Fiorentina a urcat pe locul cinci în calsament, cu 16 puncte acumulate.