"Munti", neinvins in acest sezon

FC Vaslui a castigat ieri confruntarea cu Gloria Bistrita, scor 2-0, si ramane in cercul exclusivist al echipelor neinvinse in Liga I, dupa patru runde.

A fost un duel intre doi dintre cei mai apreciati tehnicieni ai momentului in fotbalul romanesc, Dorinel Munteanu si Ioan Ovidiu Sabau, fosti componenti ai generatiei de aur.

La moldoveni, Dorinel a fost titular si a evoluat toate cele 90 de minute. Vasluienii au transat confruntarea cu Gloria inca din prima repriza, cand au marcat ambele goluri. Ljubinkovici a deschis scorul, transformand un penalty acordat de „centralul” Draganescu, la o incursiune a lui Sorin Frunza, cel mai bun om al moldovenilor.

Frunza a fost cel care s-a aflat la originea celui de-al doilea gol, in prelungirile primei reprize, cand i-a centrat perfect lui Gheorghiu. Cele doua reusite ale gazdelor au fost precedate de doua ocazii mari ale Gloriei, ratate de Tilinca si Coroian.

Mustruluiti la cabine de Ovidiu Sabau, bistritenii au fost mai activi in repriza secunda. Desi au avut cateva oportuni-tati, oaspetii nu au reusit sa marcheze, spre marea dezamagire a lui Sabau. Gloria a incheiat partida in zece oameni. In minutele de prelungire, Dorin Toma a fost eliminat dupa un cot aplicat in plina figura moldoveanului Cotolan.

Sapte suporteri bistriteni, din gruparea „Dracula Squad”, au fost prezenti in tribunele stadionului din Vaslui, sustinandu-si favoritii. „Ii dedic aceasta victorie lui Munti (n.r. - Dorinel Munteanu), pentru ca mi-a dat o sansa si m-am reabilitat”, a declarat bucuros, la final, Sorin Frunza.

LIGA I

FC VASLUI - GLORIA ................... 2-0 Marcatori: Ljubinkovici (36 - pen.), Gheorghiu (45)

FC VASLUI: Haisan 6 - St. Apostol 6 (65, Cotolan 5), Buhus 6, Mardare 5, Balace 6 - Dorinel Munteanu 6, Sabou 5 - Gheorghiu 6 (84, Bukvici), Ljubinkovici 6, S. Frunza 7 (67, L. Frunza) - Temwanjera 5. Antrenor: Dorinel Munteanu

GLORIA: Tatarusanu 5 - D. Matei 5 (78, Oct. Dragan), Abrudan 5, D. Toma 5, Sepsi 5 - Ragipovici 4 (46, Bad 5), Dumitra 5, Nalati 5, R. Dobre 5 - Tilinca 5, Coroian 5. Antrenor: Ovidiu Sabau

Stadion: „Municipal” - Vaslui; Spectatori: 2.000; Eliminat: D. Toma (90·2); Arbitri: M. Draganescu 7 - Ad. Vidan 7, C. Fecioru 7