Momente de panică în fotbal. Portarul Jeremias Ledesma a fugit pe teren pentru a salva viața unui fan în timpul meciului dintre Barcelona și Cadiz

Momente de panică în fotbal. Portarul Jeremias Ledesma a fugit  pe teren pentru a salva viața unui fan în timpul meciului dintre Barcelona și Cadiz Sursa: Pixabay

Meciul din La Liga al Barcelonei cu Cadiz s-a disputat sâmbătă, însă a fost oprit timp de mai multe minute, din cauză că un fan din tribune a avut probleme de sănătate. Portarul de la Cadiz Jeremias Ledesma a fugit imediat în ajutor, după ce a luat o trusă medicală și a aruncat-o în tribună.

Partida de sâmbătă seara dintre Barcelona și Cadiz a fost întreruptă pentru mai multe minute, după ce un fan a avut probleme de sănătate în tribune, suferind un stop cardiac.

În ajutorul bărbatului au intervenit imediat medicii, dar și portarul echipei Cadiz, care a fugit pe teren cu o trusă medicală și a aruncat-o în tribună. Într-o declarație publicată sâmbătă pe site-ul său, Cadiz a spus că suporterul a rămas în spital.

Portarul Jeremias Ledesma a fost intens lăudat pentru gestul său pe rețelele de socializare.

Sursa: CNN

Probleme de sănătate pentru un fan, în timpul meciului Barcelona-Cadiz

Incidentul a dus la oprirea partidei dintre Barcelona și Cadiz pentru mai multe minute în șir. Imediat după, una dintre echipele medicale s-a deplasat la tribune cu un defibrilator și un monitor, demarând procedura de resuscitare.

De asemenea, FC Barcelona a oferit un al doilea defibrilator, care a fost adus chiar de jucători.

Resuscitarea a dat rezultate după câteva minute, iar suporterul a fost transferat la Spitalul Puerta del Mar, unde a rămas internat.

„Organizația dorește să mulțumească comportamentului exemplar al suporterilor din partea de sud a stadionului pentru această situație, precum și personalului de securitate și Cruz Roja pentru acțiunea rapidă de a se asigura că acest incident a avut un final fericit”, se arată într-un comunicat de presă emis.

Barcelona a învins cu scor 4-0

După ce partida s-a încheiat, șeful Barcei, Xavi, a menționat că toată lumea a fost de acord ca jocul să fie oprit, mai ales că e vorba de o viață umană.

„Acest gen de lucruri depășește fotbalul, aici vorbim despre o viață umană. Din fericire, au reușit să-l salveze”, a spus acesta.

După o oră de întrerupere, meciul a fost reluat, iar golurile lui Frenkie de Jong, Robert Lewandowski, Ansu Fati și Ousmane Dembele le-au asigurat victoria catalanilor, cu scor 4-0, potrivit CNN.