Acuzații după eliminarea României de la Europeanul de Tineret: „Finala asta mai mult le-a fost luată”

Mirel Rădoi, selecționerul naționalei de tineret, a declarat că România a fost dezavantajată la faza penalty-ului primit de germani, atunci când „tricolorii” conduceau cu 2-1.

Momentul cheie al meciului România - Germania (scor 2-4) din semifinalele Campionatului European de Tineret s-a petrecut în minutul 50, atunci când Ianis Hagi l-a ținut de tricou pe Dahoud, iar arbitrul a arătat lovitură de la 11 metri. Faza a părut a fi controversată, pentru că reluările n-au arătat fără dubiu un fault comis în careu. Mirel Rădoi, selecționerul naționalei de tineret, a spus, la final, că finala le-a fost luată elevilor săi.

„Îmi pare rău pentru băieți, i-am văzut foarte dezamăgiți în vestiar, dar i-am îmbărbătat si le-am zis că asta îi obligă să facă o performanță la fel de mare la Tokyo. Cât am rezistat fizic, în prima repriză a existat o singură echipă, România. Îmi pare rău doar de faptul că erau triști, unii au plâns, îmi pare rău pentru ei. Nu vreau să luăm din meritele Germaniei, trebuie să-i felicităm, dar cred că băieții meritau să joace finala. Finala asta mai mult le-a fost luată. Din păcate, asta a fost decizia lor, am înțeles că nu a fost foarte clar, că nu a fost penalty, dar nu vreau să umbrească victoria nemților cu astfel de opinii”, a spus selecționerul Mirel Rădoi.