Marco Rubio: Pretențiile SUA asupra canalului Panama sunt ca să reducă influența Chinei
- Iulia Moise
- 3 februarie 2025, 08:33

Secretarul de Stat al SUA, Marco Rubio, a cerut Panama să facă „schimbări imediate” în ceea ce el numește „influenta și controlul” Chinei asupra Canalului Panama.
Marco Rubio: Panama trebuie să acționeze sau SUA va lua măsuri
Diplomatul de rang înalt al Americii a declarat că Panama trebuie să acționeze sau SUA vor lua măsurile necesare pentru a-și proteja drepturile conform unui tratat între cele două țări.
Avertismentul vine după jurământul președintelui Donald Trump de a recuceri canalul și o întâlnire între Rubio și Jose Raul Mulino, președintele conservator al Panamei, în Panama City duminică.
Cei doi bărbați păreau să iasă din întâlnirea lor de două ore cu interpretări diferite.
Protestatarii din Panama au ars efigii a lui Trump și Rubio
Mulino le-a spus reporterilor că nu vede o amenințare serioasă din partea forțelor militare americane de a prelua canalul, spunând că a propus discuții la nivel tehnic cu SUA pentru a aborda îngrijorările domnului Trump cu privire la influența chineză.
Cu toate acestea, promisiunea lui Trump de a recâștiga canalul a stârnit un backlash semnificativ în Panama. Protestatarii din Panama City, vineri, au ars efigii ale lui Trump și Rubio.
Poliția antirevoltă a intervenit asupra unei alte mulțimi de demonstranți, trăgând gaze lacrimogene și îndepărtând oamenii. Ciocnirile au fost de mică amploare, dar rezistența față de poziția președintelui american este resimțită pe scară largă.
Mulino nu deschide un proces de negociere despre canal
Joi, Mulino a spus că problema proprietății canalului nu va fi discutată cu Rubio.
„Nu pot negocia și nici măcar nu pot deschide un proces de negociere despre canal. Este sigilat, canalul aparține Panamei," a spus el.
Comentariile domnului Trump despre canal au inclus o afirmație nefondată că soldații chinezi îl operează. De asemenea, a spus că navele americane erau taxate în mod injust mai mult decât altele, în ciuda faptului că o astfel de practică ar fi ilegală conform acordurilor de tratat.
China, porturi în apropierea canalului Panama
Calea navigabilă este, de fapt, deținută și operată de guvernul panamez, în baza unui tratat de neutralitate semnat cu SUA cu decenii în urmă. Cu toate acestea, companiile chineze au investit masiv în porturi și terminale din apropierea canalului. O companie din Hong Kong administrează două dintre cele cinci porturi aflate aproape de intrările sale.
Dar abordarea fermă a președintelui Trump - chiar și refuzul de a exclude acțiunea militară pentru a prelua canalul - a stârnit o reacție puternic patriotică în mica națiune strategică.
„E ridicol,” spune locuitoarea din Panama City, Mari, care a cerut să nu-i fie publicat numele de familie.
„Există un tratat pe care trebuie să-l respecte, și nu există nimic în tratat care să spună că nu putem avea porturi administrate de chinezi”, a declarat ea pentru BBC, subliniind că există investiții chineze în porturile și orașele americane.
Demonstranții au ieșit pentru a protesta împotriva vizitei lui Rubio
Înconjurată de turiști și tarabe care vând pălării Panama și suveniruri, Mari a explicat că mulți rezidenți au amintiri puternice despre controlul american asupra canalului și nu doresc să se întoarcă la acea perioadă.
Statele Unite și Panama au semnat un tratat în 1979, începând un proces de predare care a dus la preluarea totală a controlului canalului de către Panama în 1999.
„Nu puteam traversa în zona canalului fără a fi arestați dacă nu respectam toate regulile americane. În clipa în care treceai acea frontieră, erai în Statele Unite,” a spus Mari.
„Nu aveam drepturi în propria noastră țară și nu vom mai tolera asta… Suntem foarte jigniți de cuvintele [lui Trump].
Panamezii nu văd suficiente beneficii de la Canalul Panama
Pentru unii, refuzul lui Trump de a exclude utilizarea forței militare a declanșat, de asemenea, suspiciune și frică. Evoacă amintiri ale invaziei americane din 1989 în Panama pentru a-l înlătura pe conducătorul de facto, generalul Manuel Noriega, un conflict care a durat câteva săptămâni și a copleșit rapid forțele panameziene.
„Eram liderul politic al opoziției când Noriega a spus că va ucide toți liderii opoziției dacă SUA ar invada”, și-a amintit fostul congresman panamez Edwin Cabrera, vorbind pentru BBC lângă ecluzele de la intrarea în Pacific a canalului.
„Am auzit bombele și am început să văd oameni murind… „Singurul lucru pe care președintele Trump și Rubio l-au mai spus este că ne vor invada,” a declarat el pentru BBC. „Nu mi-ar plăcea să retrăiesc asta în secolul XXI, să retrăiesc experiența imperială. Panama este în mijlocul războiului dintre două puteri, SUA și China, în timp ce noi ne uităm la cer."
Lucrătorul hotelier Andre Howell spune că panamezii nu văd suficiente beneficii de la Canalul Panama.
Vizita lui Rubio, menită să semnaleze intoleranța administrației față de țările care absorb investiții chinezești
Marco Rubio este primul secretar de stat hispanic și este bine cunoscut pentru pozițiile sale belicoase față de unii lideri din regiune și față de China. Deși Panama colaborează strâns cu SUA pe multe subiecte, vizita lui Rubio este menită să semnaleze intoleranța administrației față de țările care absorb investiții chinezești în ceea ce SUA consideră a fi propria sa curte.
În Panama, el susține că China ar putea în cele din urmă să își folosească interesele de la porturi pentru a bloca navele comerciale sau de război ale SUA în cazul unui conflict sau al unui război comercial, conform bbc.com.
„Dacă China ar dori să obstrucționeze traficul în Canalul Panama, ar putea.” Asta e un fapt… Asta este ceea ce președintele Trump ridică și vom aborda acest subiect… Această dinamică nu poate continua," a spus domnul Rubio la The Megyn Kelly Show săptămâna trecută.
În ciuda sprijinului copleșitor al panamezilor obișnuiți pentru deținerea canalului de către țara lor, unii rămân sceptici față de propria conducere.