Becali privește îngrijorat spre Manchester. Adversarii FCSB au câștigat în Premier League Manchester United Sursa foto: X

Manchester United, adversara FCSB în Liga Europa, s-a impus fără emoții împotriva lui Southampton (3-0), în deplasare. Meciul a contat petnru etapa a patra din Premier League.

Într-o altă partidă a etapei, Liverpool a pierdut pe teren propriu cu Nottingham Forest, scor 0-1, pe teren propriu. Este prima înfrângere a cormoranilor după trei victorii, în actualul sezon.

Manchester United îi dă fiori lui Gigi Becali

Adversară celor de la FCSB s-a impus în deplasare, cu scorul de 3-0 împotriva echipei Southampton. Manchester United a înscris prin De Ligt în minutul 35, Rashford, minutul 41 şi Gamacho, în prelungiri, minutul 90+6. United a acumulat șase puncte în clasamentul Premier League, cu Erik ten Hag pe banca tehnică. Adversara sa, Southampton ocupă poziția penultima în clasament, locul 19, fără vreun punct.

Pentru Diavolii roșii este cea de-a doua victorie din acest sezon competițional, prima în deplasare. În etapa trecută, Manchester United a pierdut în fața celor de la Liverpool, scor 3-0.

În următoarea etapă a campionatului, echipa lui Erik ten Hag va juca pe terenul celor de la Crystal Palace. Southampton, trupa de pe St. Mary's Stadium va primi vizita lui Ipswich.

Liverpool a pierdut pe teren propriu

Pentru Liverpool, echipa care a învins Manchester United, în etapa trecută, noua rundă din Premier League a fost cu ghinion. Cormoranii au pierdut pe propriul teren, cu Nottingham Forest, scor 0-1.

Liverpool a controlat meciul de la un capăt la altul și a avut mai multe faze de poartă. Așa cum se spune că se petrece în fotbal, ocaziile s-au răzbunat. Pădurarii au înscris unicul gol al partidei în minutul 72 Hudson-Odoi. Înfrângerea vine după un parcurs fără cusur. Liverpool a câștigat primele trei partide, din Premier League. Ultima victorie a fost în fața celor de la Manchester United, în etapa trecută.

La finalul partidei, Arne Slot, antrenorul olandez al lui Liverpool nu s-a ferit de cuvinte. El a declarat că jucătorii săi nu au gestionat bine momentele simple ale jocului. Tehnicinul a subliniat că se așteaptă la o altă atitudine din partea fotbaliștilor lui Liverpool în viitor.

„Am pierdut mingea de foarte multe ori, în situații foarte ușoare. Aceasta a fost povestea meciului. Trebuie să ne uităm în oglindă, să fim mai buni. De prea multe ori am pierdut mingea în zone importante, nu am fost suficient de buni azi”, a declarat Arne Slot.

Pentru Liverpool urmează meciul în deplasare cu AC Milan, în UEFA Champions League.

Manchester United, adversarul FCSB în Europa League

Cele două echipe se vor înfrunta în faza ligii, Europa League, în data de 30 ianuarie 2025. Partida de fotbal se va juca la Bucureşti, conform programului competițional. Este ultimul meci pe care îl vor juca roș-albaștrii în această etapă a competiției. FCSB începe cu FC RFS din Letonia, pe teren propriu.