Manchester City, victorie vitală în derby-ul cu United. Echipa lui Guardiola a avut o repriză de vis Sursa Foto - Manchester City

Manchester City s-a impus, duminică, pe teren propriu, în confruntarea cu Manchester United, scor 3-1. Gazdele au revenit după pauză și au remontat dezavantajul.

Manchester City a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formaţia Manchester United, duminică, în derby-ul etapei a 27-a a campionatului de fotbal al Angliei.

United a deschis scorul în debutul meciului de pe Etihad Stadium, prin Marcus Rashford (8), însă "cetăţenii" au egalat după pauză (56), prin Phil Foden, cel mai bun jucător al meciului, care a reuşit apoi dubla în minutul 80. Rezultatul final a fost stabilit de norvegianul Erling Haaland, în minutul 90+1.

În urma acestui succes, Manchester City a revenit la un punct în spatele liderului FC Liverpool, care a câştigat partida disputată sâmbătă în deplasare Nottingham Forest (1-0).

Manchester City a câștigat derby-ul cu concitadina United

Liverpool şi Manchester City se vor înfrunta duminica viitoare, pe stadionul Anfield, în marele derby din Premier League.

Rezultate: Sâmbătă Newcastle United - Wolverhampton 3-0 Au marcat: Isak (14), Gordon (33), Livramento (90+2).

Brentford - Chelsea Londra 2-2 Au marcat: Roerslev (50), Wissa (69), respectiv Jackson (35), Disasi (83).

Tottenham Hotspur - Crystal Palace 3-1 Au marcat: Werner (77), Romero (80), Son Heung-min (88), respectiv Eze (59). Radu Drăguşin a fost rezervă la Tottenham.

Fulham - Brighton 3-0 Au marcat: Wilson (21), Muniz Carvalho (32), Traoré (90+1).

Everton - West Ham United 1-3 Au marcat: Beto (56), respectiv Zouma (62), Soucek (90+1), ŕlvarez (90+5).

Nottingham Forest - FC Liverpool 0-1 A marcat: Nunez (90+9).

Luton Town - Aston Villa 2-3 Au marcat: Chong (66), Morris (72), respectiv Watkins (24, 38) şi Digne (89)

Duminică

Burnley - Bournemouth 0-2 Au marcat: Kluivert (13), Semenyo (88).

Manchester City - Manchester United 3-1 Au marcat:Foden (56, 80), Haaland (90+1), respectiv Rashford (8).

Luni este programat meciul Sheffield United - Arsenal Londra.

Clasament: 1. FC Liverpool 63 puncte 2. Manchester City 62 3. Arsenal Londra 58 4. Aston Villa 55 5. Tottenham Hotspur 50 6. Manchester United 44 7. West Ham United 42

În Spania, Atletico Madrid, care venea după trei meciuri fără victorie, s-a impus la limită pe teren propriu, cu scorul de 2-1, în faţa formaţiei Betis Sevilla, duminică, în etapa a 27-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Madrilenii, cu portarul Horaţiu Moldovan pe banca de rezerve, au deschis scorul pe stadionul Metropolitano în urma unui autogol al fundaşului German Pezzella (8), iar apoi şi-au majorat avantajul înainte de pauză, graţie reuşitei atacantului Alvaro Morata (44). Betis a redus din handicap în repriza secundă, prin William Carvalho (62).

sursa: Agerpres