Liverpool a învins-o pe Ajax Amsterdam la scor de neprezentare. Darwin Nunez, ratare monumentală cu poarta goală

Liverpool a câștigat partida, disputată la Amsterdam, împotriva lui Ajax. Totuși, Darwin Nunez, 23 de ani, atacantul lui Jurgen Kloop, a fost autorul unei ratări monumentale în meciul care conta în etapa a cincea din grupele Ligii Campionilor.

La scurt timp după ce Mohamed Salah a deschis scorul, Darwin Nunez a avut o șansă uriașă de a face 2-0 în minutul 44. Totuși, uruguaianul a nimerit doar bara din șase metri, cu poarta goală. Pasa a fost primită de la Roberto Firmino în marginea careului mic. Cu toate că acțiunea l-a prins pe picior greșit pe portarul lui Ajax, Nunez nu a reușit să înscrie.În acest context, presa din Anglia, și nu numai, a comentat execuția atacantului lui Jurgen Klopp. „Moment horror”, a scris Express. În timp ce, reacția ESPN a fost „Cum a putut Darwin Nunez să rateze de aici?”. De asemenea, și The Sun a titrat „A ratat când părea mai ușor să marcheze”. Darwin Nunez a fost transferat de Liverpool în vară, de la Benfica, pentru 75 de milioane de euro. Totuși, suma totală a mutării poate ajunge la 100 de milioane de euro. Acest lucru se va întâmpla în funcție de bonusurile stabilite în contract. Darwin Nunez a jucat, până în acest moment, 12 meciuri pentru Liverpool și a marcat cinci goluri.

Liverpool ajunge în play-off-ul UCL după victoria în fața lui Ajax Amsterdam

Liverpool a învins-o cu 3-0 pe Ajax, în etapa a cincea a fazei grupelor UEFA Champions League. Ajax a avut prima șansă importantă a jocului. Totuși, Steven Berghuis a ratat deschiderea scorului în minutul trei al meciului. Prima repriză a continuat într-o manieră echilibrată, dar Liverpool a reușit să marcheze în minutul 42, când Mohamed Salah a înscris din pasa lui Jordan Henderson. După ratarea lui Nunez, cormoranii au avut avantaj minim la pauză.

La doar patru minute de la reluare, uruguayanul Nunez a reușit să-și treacă numele pe lista marcatorilor. Ulterior, în minutul 52, Harvey Elliot a stabilit scorul final al partidei. El a primit pasa de gol din partea lui Mohamed Salah. Datorită acestui succes, jucătorii lui Jurgen Klopp și-au asigurat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor.