LIGA I. CS „U” Craiova - Oțelul, 1-0. Cuplul Cârțu - Săndoi a debutat cu dreptul, iar oltenii au obținut prima victorie a sezonului

Echipa CS „U” Craiova a învins, luni, pe teren propriu, formația Oțelul Galați, scor 1-0, în cadrul etapei a 7-a a Ligii I. Succesul este sinonim cu debutul antrenorului Emil Săndoi și al directorului tehnic Sorin Cârțu.

Instalarea cuplului Emil Săndoi - Sorin Cârțu pe banca tehnică a formației CS „U” Craiova a fost benefică pentru olteni, care au obținut, luni, primul succes în acest campionat. „Alb-albaștrii” au trecut pe teren propriu de Oțelul Galați, scor 1-0, datorită unui gol reușit de brazilianul Madson, cel care l-a învins cu un șut de la 25 de metri pe portarul Plopeanu, după o oră de joc. Gazdele au marcat în inferioritate numerică, pentru că fundașul Kay a fost eliminat în minutul 49. În ultimul minut, moldovenii au rămas și ei fără un jucător, după ce Ciftici a văzut și el cartonașul roșu.

„Am o relaţie foarte bună cu Emil Săndoi de când era selecţionerul echipei naţionale de tineret, pentru că aveam acolo jucători şi ţineam legătura constant. Cât despre Sorin Cârţu, eu am spus dintotdeauna că locul său este în club, fie ca preşedinte, fie ca manager sportiv, fie ca antrenor. Cârţu este unul dintre oamenii pe care eu i-am dorit foarte mult la echipă, iar cuplul format de Sorin Cârțu și Emil Săndoi va fi unul de mare succes", a declarat Felix Grigore, managerul general al CS „U” Craiova.