Lazio a fost învinsă de Udinese, într-un meci din etapa a 28-a a Serie A

Lazio a fost învinsă de Udinese, într-un meci din etapa a 28-a a Serie A Lazio. Sursa foto. Facebook

Lazio și Udinese s-au întâlnesc luni seară, de la ora 21:45, pe Stadio Olimpico, în ultimul meci al etapa a 28-a din Serie A. Ambele echipe au avut rezultate sub așteptări în campionat.

Pentru prima dată în acest sezon, Lazio a pierdut trei meciuri la rând, în toate competițiile. După ce s-au impus cu 1-0 în fața campioanei Germaniei, pe Olimpico, în primul joc din optimile finale din UCL, capitolii au pierdut patru din următoarele cinci meciuri.

Lazio a fost învinsă de Udinese

Echipa italiană Udinese a învins luni seara, în deplasare, scor 2-1, formaţia Lazio Roma, într-un meci din etapa a 28-a a Serie A. Cele trei goluri au fost marcate între minutele 47 şi 51.

Romanii au lovit bara, prin Zaccagni, în minutul 4, apoi acelaşi jucător a trimis peste poarta oaspeţilor, în minutul 28. Udinese a fost periculoasă pe final de repriză, dar la cabine s-a intrat cu scor alb.

Imediat după pauză, Lucca a deschis scorul pentru Udinese, în minutul 47, dar gazdele au egalat în minutul 49, când Giannetti a deviat în propria poartă o centrare a lui Zaccagni.

Lazio. Sursa foto: Facebook

Udinese va rămâne în afara zonei retrogradării

Răspunsul oaspeţilor a venit după două minute, cu un gol semnat de Zarraga. Nehuen Perez, de la Udinese, a fost eliminat în minutul 90+4, dar situaţia de pe tabelă nu s-a schimbat, 2-1 pentru Udinese, care a urcat pe locul 13, cu 27 de puncte.

Indiferent ce face pe Olimpico, Udinese va rămâne în afara zonei retrogradării cel puțin pentru moment. Orice punct contează însă pentru echipa lui Gabriele Cioffi. Sunt probleme de lot și în cazul friulanilor. Ebosele și Walace sunt suspendați, în timp ce Deulofeu, Ebosse și Bijol sunt în continuare accidentați.

Udinese rămâne penultima echipă din Serie A atunci când vine vorba despre victorii. Acum patru etape, sa impus surprinzător contra lui Juventus, cu 1-0 la Torino și a obținut abia al treilea succes, cu unul mai mult decât ”lanterna” Salernitana, potrivit news.ro.