Surpriză la Roma. Lazio s-a impus pe Stadio Olimpico în fața lui Bayern Munchen

Surpriză la Roma. Lazio s-a impus pe Stadio Olimpico în fața lui Bayern Munchen Sursă foto: Facebook

Bayern Munchen a suferit o nouă umilință, după ce au fost înfrânți în campionat cu 3-0 de Leverkusen. Bavarezii au pierdut prima manșă din optimile Champions League, la capătul unui meci în care elevii lui Thomas tuchel nu au expediat niciun șut pe spațiul porții adverse.

Bayern Munchen, campioana din Bundesliga, a fost învinsă de Lazio Roma pe stadio Olimpico în optimile Champions League. Bavarezii după vin o alt umilință suferită în campionat. În frunte cu Harry Kane, elevii lui Thomas Tuchel au fost înfrânți de Bayer Leverkusen la scor de neprezentare.

Încă o umilință pentru Bayern Munchen

Bayern Munchen au pierdut prima șansă la titlu, iar toate speranțete tehnicianului Harry Kane pentru câștigarea primului trofeu se îndreaptă acum spre Liga Campionilor. Dar, mașinăria de fotbal germană a dat rateu în fața italienilor.

Prima repriză a meciului dintre Bayern Munchen și italienii de la Lazio a fost una anostă, dără ocazii. În cele 45 de minute gazdele au expediat un singur șut spre poarta nemților. În minutul 66, fundașul bavarezilor, Davot Upamecano l-a faultat dur pe Gustav Isaken.

Bayern Munchen, înfrântă pe Stadio Olimpico

Sursă foto: Imago

Nemții au pierdut cu 1-0 pe Stadio Olimpico

Centralul Letexier, plasat excelent, a indicat punctul cu var și cartonaș roșu pentru jucătorul lui Bayern. Ciro Immobile a transformat lovitura de peseapsă, iar Lazio trece în avantaj. Cei 57.470 de suporteri au început sărbătoare pe Stadio Olimpico. Tabela a rămas blocată până la finalul partiei, iar Bayern Munchen a încheiat meciul rușinos. Nemii nu au expediat niciun șut pe spațiul porții.

Însă, analiștii apreciază că bavarezii pornesc cu prima șansă în manșa secundă din optimile Champions League. Pe de altă parte, antrenorul bavarezilor nu este sigur că va prinde și meciul retur. După finalul celor 90 de minute. britancii au dat note tuturor jucătorilor introduși în teren de tehnicianul bavarezilor, Thomas Tuchel.

Bayern Munchen a pierdut primul meci din optimile Champions League

Sursa foto: Imago

Bayern Munchen nu mai are nici o șansă să câștige Bundesliga

David Upamecano, fundașul care a comis faultul din minutul 67 a primit cea mai mică notă, chiar dacă a jucat doar 67 de minute, fiind eliminat pentru faultul dur asupra lui Gustav Isaken. Stoperul bavarez a fost notat cu 3. Golekperul a primit nota 6.

Vedeta Thomas Muller și Mazraoui au primit 7, cea mai mare notă de atlfel. Harry Kane și Gurreiro au luat 4, în timp ce Goretzka și Sane au luat nota 5. Evoluția lui Min-jae și a lui Musiala a fost notată cu 6, notează Digisport.