Bundesliga. Bayern Munchen, surclasată de Leverkusen, 3-0

Bundesliga. Bayern Munchen, surclasată de Leverkusen, 3-0 Fotbal. Sursa foto: Dreamstime.com

Leverkusen a făcut un pas important pentru a obține titlul de campioană. Echipa antrenată de Xabi Alonso are în prezent 55 de puncte, în timp Bayern Munchen a ajuns pe locul doi, cu 50.

Leverkusen nu a câştigat niciodată un titlu în Bundesliga, însă a făcut un pas important pentru a deveni câștigătoare. După victoria în fața celor de la Bayern Muenchen, formația antrenată de Alonso a reușit să își prelungească seria de invincibilitate la 31 de meciuri în toate competiţiile din acest sezon.

Bundesliga. Leverkusen, pas important spre titlul de campioană

Echipa lui Alonso a bifat o reușită importanta în fața celor de la Bayern Munchen, scor 3-0, în etapa a 21-a din Bundesliga.

Echipa antrenată de Thomas Tuchel, urmărește al 12-lea titlu consecutiv în campionat, însă nu a reușit să se impună în fața celor de la Leverkusen. În cele 90 de minute regulamentare, Bayern a reușit un singur șut spre poarta adversă. După această dispută, formația lui Xabi Alonso are  55 de puncte, în timp ce Bayern a ajuns pe locul doi, cu 50.

Levekusen. Sursa foto: Instagram

Campioana Germaniei, înfrângere în fața liderului din Bundesliga

Scorul a fost deschis de elevii lui Xabi Alonso după 18 minute, prin Stanisic. De asemenea, aceștia au avut o șansă de a înscrie. Cu toate acestea,  Bayern a fost condusă cu 2-0 în minutul 50, după reușita lui Grimaldo.

Gazdele au reușit să înscrie al doilea gol în cel de-al cincilea minut de prelungiri, prin Frimpong.

Leverkusen are 17 victorii și patru remize în acest sezon. Elevii lui Alonso au reușit să se detașeze în fruntea clasamentului, cu 55 de puncte. În același timp, Bayern nu rămâne pe locul doi, cu 50 de puncte.

Leverkusen. Sursa foto: Instagram

Leverkusen, parcurs fabulos. Apune „era Bayern”

Leverkusen a făcut spectacol pe BayArena, reușind să surclaseze echipa campioană a Germaniei. Încă de la startul meciului, formația lui Alonso a pus tunurile pe Bayern. Astfel, Leverkusen rămâne neînvinsă în toate competițiile în acest sezon, după 31 de meciuri.

Pentru bavarezi urmează meciul din Champions League, împotriva celor de la Lazio. Disputa se va juca pe stadionul Olimpico din Roma.