Cel mai tânăr fotbalist titular în sferturile Champions League. A făcut istorie

Cel mai tânăr fotbalist titular în sferturile Champions League. A făcut istorie Sursa foto: Dechev | Dreamstime.com

Lamine Yamal (16 ani) a fost inclus în primul 11 al meciului dintre PSG și Barcelona, scor 2-3, din manșa tur a sferturilor Champions League. El a devenit odată cu această titularizare cel mai tânăr fotbalist care e inclus în primul 11 al unui meci din sferturile Champions League.

Nu este primul record stabilit de Yamal în ediția actuală de Champions League. În toamnă, la meciul cu Porto, scor 2-0, atacantul devenea cel mai tânăr titular din istoria Champions League, indiferent de faza competiției (16 ani și 83 de zile). Apoi, cu Napoli, a fost și cel mai tânăr titular din optimi.

lamine yamal

Sursa foto Youtube

Lamine Yamal a făcut istorie

Yamal este și cel mai tânăr pasator decisiv din istoria UCL, grație unei pase de gol reușite în faza grupelor, cu Royal Antwerp. Acesta are toate șansele să devină și cel mai tânăr marcator din istoria Champions League. Recordul actual e deținut de Ansu Fati, care a marcat la 17 ani și 40 de zile pentru Barcelona.

Yamal n-a făcut istorie doar în Champions League. El este cel mai tânăr debutant și titular din istoria Barcelonei, cel mai tânăr marcator din istoria La Liga, respectiv cel mai tânăr debutant și marcator din istoria Spaniei, potrivit Digisport.

Lamine Yamal, în topul celor mai buni jucători

Cei de la CIES Football au prezentat un top al primilor 100 de jucători din lume care nu au împlinit încă 23 de ani și a căror valoare de transfer a crescut vertiginos în ultimele șase luni. Lamine Yamal este în fruntea listei, cu o creștere de 134 de milioane de euro (de la 11 milioane de euro la 145 de milioane de euro).

João Neves de la Benfica, pe locul 2

Portughezul João Neves de la Benfica (+72 milioane de euro) și noul internațional integralist brazilian Sávio Moreira de la Girona (+70 milioane de euro) completează podiumul. Alți tineri promițători aflați pe primele poziții sunt jucătorul englez al lui Chelsea Cole Palmer (al patrulea), și brazilianul de la Palmeiras (împrumutat de la Real Madrid) Endrick Felipe (locul 6), precum și remarcabila aripă a Belgiei și a lui Manchester City, Jérémy Doku (locul 7).

Jucători din 12 ligi și 55 de cluburi figurează în top 100, cu 29 de fotbaliști din Premier League, urmată de La Liga spaniolă (17), Bundesliga germană (14) și Ligue 1 franceză (11). Brighton & Hove Albion este cel mai bine reprezentat club în top 100 (6 jucători), urmat de Chelsea, Tottenham, Ajax și Eintracht Frankfurt (4 fotbaliști).