La Liga: Villarreal face scor cu Espanyol, Sevilla are noroc cu VAR, Valencia își revine

La Liga: Villarreal face scor cu Espanyol, Sevilla are noroc cu VAR, Valencia își revine Camera VAR. Sursa foto: Buurserstraat386 | Dreamstime.com

În a 31-a zi din La Liga spaniolă rezultate interesante.

Sevilla, următoarea rivală a lui Juventus în semifinalele Europa League, Sevilla câștigă mai puțin convingător, chiar dacă doar cu un gol, în fața lui Athletic Bilbao. Se termină 1-0 pentru "rojiblancos", care cuceresc "San Mamés" grație penalty-ului transformat de fostul jucător al lui Milan și Genoa, Ocampos în minutele de prelungire, respectiv 91'. Echipa bască poate în schimb să pună în contul ei multă dezamăgire pentru două goluri anulate de VAR în prima repriză pentru ofside.

În urma acestui rezultat, Sevilla agață locul zece, ocupat de Girona, la 41 de puncte, și trimite la -5 pe Athletic Bilbao, a șaptea, la 46. Clasamentul din La Liga poate fi găsit aici.

La Liga, ok la Villarreal. Valencia este în revenire

În celelalte două meciuri de joi din La Liga rezultate normale pentru gazde, că așa e în fotbal.

Villarreal-Espanyol 4-2. Villarreal învinge acasă pe Espanyol cu 4-2 și complică drumul "pericoilor", ducându-i pe penultimul loc, cu risc de retrogradare. Oaspeții trec în avantaj în ultimul minut al primei reprize prin Puado, dar gazdele răstoarnă avantajul prin Capoue și Parejo în minutele 53 și 63. Joselu restabilește egalitatea în repriza a 73-a, dar Villarreal se impune grație golurilor lui Jackson (80') și tot Capoue (92').

O victorie care permite "Submarinului Galben" să revină pe locul 5 cu 50 de puncte, în timp ce Espanyol rămâne penultimul loc cu 28, la -4 de zona salvării și acum la -5 de Valencia care învinge in extremis Valladolid cu 2-1.

Valencia-Valladolid 2-1

Oaspeții din Valladolid iau avantaj din 6' cu Larin, dar din 60’ eroul meciului este Diakhaby care restabilește echilibrul. Când remiza pare de-acum scrisă, în minutul 93 vine golul extrem de important pentru Guerra Moreno. Minutul 90+3: Gol! Rezultat final Valencia 2, Real Valladolid 1. Javier Guerra (Valencia) a înscris cu un șut cu stângul din afara careului sub transversala dreapta sus. I-a pasat Ilaix Moriba.

Un gol care face ca "Mestalla" să explodeze de bucurie și îi permite fostei echipe a lui Gattuso să se ducă pe locul 16 în campionat în coabitare cu Almeria, amândouă la 33 de puncte și +2 de zona retrogradării. Valladolid rămâne bătută în cuie pe locul 13 la 35 de puncte.