Juventus Torino, 1-0 cu Fiorentina, în deplasare

Juventus Torino, 1-0 cu Fiorentina, în deplasare Sursa foto: Facebook - Inventus Torino

Juventus Torino a întrecut pe Fiorentina, în deplasare. Echipa italiană a învins duminică, în deplasare, scor 1-0, gruparea AC Fiorentina, într-un meci al etapei a 11 din Serie A.

Juventus Torino s-a impus cu 1-0 după ce Miretti a deschis scorul destul de repede, în minutul 10. Gazdele au replicat prin Nico Gonzalez, Biraghi şi Ranieri, dar nu au reușit să egaleze şi torinezii s-au impus cu 1-0.

Juventus Torino a câștigat în deplasare pe Fiorentina

Juventus Torino este pe locul secund în campionat, cu 26 de puncte. În timp ce AC Fiorentina ocupă poziția a opta, cu 17 puncte. Într-un alt meci al etapei a 11-a, AS Roma a învins in extremis pe Lecce, scor 2-1.

Pe Stadio Olimpico, Almqvist a deschis scorul pentru Lecce, în minutul 71. Deşi se părea că oaspeții vor obţine victoria. Lucrurile s-au schimbat însă în minutele de prelungire.

Azmoun, în minutul 90+1, şi Lukaku, în minutul 90+4, au înscris golurile victoriei pentru echipa lui Mourinho. În prezent este pe locul 7, cu 17 puncte.

Echipa

Echipa lui Massimiliano Allegri, fără jucătorii cheie

La meciul de la Florența, Juventus Torino- Fiorentina, antrenorul Massimiliano Allegri s-a confruntat cu o listă considerabilă de jucători cheie. Fundașii brazilieni Alex Sandro și Danilo nu sunt disponibili, la fel ca și De Sciglio și Weah, acesta din urmă a suferit o accidentare în meciul cu Verona.

În plus, mijlocașul Faggioli a primit suspendarea ratificată de FIFA pentru implicare ilegală în pariuri. Şi nu este de așteptat să revină pe teren până în mai 2024.

În ultimul lor meci pe teren propriu împotriva Veronei, Juventus a câștigat cu 1-0 în a doua repriză, cu un gol al lui Andrea Cambiasso.  În campionatul Italiei din acest sezon, Fiorentina se află pe locul șase cu 17 puncte până acum, rezultat a cinci victorii, două meciuri cu scor egal și trei înfrângeri.

În ciuda unui record modest acasă în Serie A, cu doar două victorii, un egal și o înfrângere, au marcat opt ​​goluri și au primit șase. Recordul general între echipe este de 186 de meciuri oficiale. Juventus câștigând 90, și Fiorentina câștigând 37 de meciuri.