Scandal uriaș, după CFR Cluj - Petrolul Ploiești. Istvan Kovacs a pus umărul la victoria gazdelor Istvan Kovacs; sursă foto: Facebook

Partida dintre CFR Cluj și Petrolul Ploiești s-a remarcat mai degrabă printr-o fază controversată din minutul 32 decât prin calitatea prestațiilor celor două echipe.

IStvan Kovacs o comite din nou. Prahovenii au solicitat o lovitură de pedeapsă în minutul 32. Petrolul Ploiești a acuzat faptul că portarul echipei adverse, Răzvan Sava, l-a împiedicat pe Alexandru Musi să joace mingea, lovindu-l cu piciorul.

Mingea a fost reluată de la 13 metri de Bart Meijers, jucătorul ploieștenilor, însă portarul ardelenilor a respins în lateral. În pofida protestelor oaspeților, centralul Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue.

Istvan Kovacs o comite din nou

În cea de-a doua jumătate a primei reprize, în careul echipei din Gruia, Valentin Țicu, căpitanul Petrolului centrează de la colțul terenuluii, iar portarul clujenilor a avut o intervenție imprudentă asupra lui Aleandru Musi, jucător împrumutat de la FCSB. Istvan Kovacs nu  a dictat lovitura de pedeapsă și nici Horia Madinovici, arbitru VAR nu a intervenit.

La începutul celei de-a doua reprize, în minutul 48 prahovenii au cerut din nou penalty. Valentin Țicu a centrat din corner, balonul a fost reluat de Paul Papp din zona punctului cu var. Mingea a ajuns la Pedro Justiniano. Fundașul dreapta al ploieștenilor i-a luat fața stoperului de la CFR Cluj Arlind Ajeti.

Albanezul din apărarea Clujului a intrat prin alunecare,  câlcându-l clar pe fotbalistul Petrolului. Nici la această fază centralul Istvan Kovacs nu a avut vreo reacție, iar jocul a continuat.

Meciul dintre CFR Cluj și Petrolul Ploiești s-a jucat luni seara pe terenul ardelenilor. În cadrul etapei a noua din Superliga, echipa din Gruia au câștigat la limită cu 1-0. Golul CFR-ului a fost marcat în minutul 12 de Avonou.

Claudiu Tudor, acuze grave la adresa centralului Kovacs

La ascurt timp după fluierul final, antrenorul Florin Pârvu și jucătorii ploieșteni au reclamat arbitrajul centralulului. Lupii au cerut cel puțin un penalty.

Cel mai dur la adresa arbitrului Kovacs a fost Claudiu Tudor, președintele celor de Petrolul Ploiești. Acesta a precizat că că nu-și mai dorește ca Istvan Kovacs să mai arbitreze vreo partidă a ploieștenilor.

„Suntem furați. De când am văzut cine ne arbitrează știam că se va întâmpla acest lucru. Nu ai voie să faci așa ceva. Cel mai mare arbitru român, cel mai important… Nu degeaba e înjurat la Ploiești. Am vrea să nu ne mai arbitreze! Nu ai voie să faci așa ceva! Îți bați joc de noi! Să ne spună…

Că plătim avioane, plătim cazări… CFR nu cred că avea nevoie de așa ceva. Poate luam un punct, poate câștiga CFR, dar nu ai voie să nu vezi acel penalty. Îți bați joc de un oraș întreg.

Pe urmă, l-a dat afară pe Madorlini degeaba, săracul. Compensație, știm… Marele Kovacs… Se face că nu vede. Să ne spună să nu mai venim în ziua meciului că și așa scorul e același”, a declarat pentru Prosport, Claudiu Tudor, după meci.