SuperLiga etapa a 7-a. CFR Cluj – FC Botoșani 3-1

SuperLiga etapa a 7-a. CFR Cluj – FC Botoșani 3-1 Sursa foto: Facebook

SuperLiga etapa a 7-a a continuat cu meciul CFR Clul – FC Botoșani. Partida s-a încheiat cu victoria categorică a clujenilor, scor 3-1. Pe de altă parte, trebuie să spunem că moldovenii au rămas, la un moment dat, cu 10 jucători în teren.

SuperLiga etapa a 7-a. Echipa CFR Cluj a înregistrat o victorie categorică în meciul de fotbal cu FC Botoșani. Clujenii s-au impus cu scorul de 3 – 1, după ce au condus cu 2 – 0. La rândul lor, moldovenii de la Botoșani au fost nevoiți să joace, la un moment dat, în zece oameni. Aceasta deoarece unul dintre fotbaliști a fost eliminat pentru accidentare.

Înainte de meciul de la Cluj, CFR se clasa pe locul 5, în SuperLiga, cu 10 puncte acumulate în cinci etape. Clujenii au jucat un meci mai puțin decât restul echipelor. După victoria cu FC Botoșani, echipa patronată de Neluțu Varga a avansat două locuri în clasament. CFR Cluj se află pe locul trei, cu 13 puncte acumulate, dar și cu un joc mai puțin disputat.

De cealaltă parte, FC Botoșani a acumulat 3 puncte în primele 6 runde, fără să obțină nicio victorie în acest sezon. Echipa se afla pe locul al 15-lea, în campionat, penultimul. Pe același loc se situează și după înfrângerea de la Cluj. Pe ultimul loc se situează tot o echipă din Moldova, Poli Iași.

În etapa trecută, ardelenii s-au impus în derby-ul Clujului, în fața celor de la „U”, cu scorul de 4-3. De cealaltă parte, moldovenii au terminat la egalitate, 0-0, cu Oțelul Galați, pe teren propriu.

FCR Cluj fotbal

Sursa foto. Facebook

SuperLiga etapa a 7-a, filmul meciului

Meciul de la Cluj a fost dominat de CFR, care a avut ocazia să înscrie încă din minutul 17. Ajeti a primit o centrare din corner și a lovit mingea cu capul, însă, pe lângă poarta lui Ducan. Echipa CFR Cluj a deschis scorul trei minute mai târziu, în minutul 20. Philip Otele a reușit să marchează un gol superb.

De partea cealaltă, moldovenii au trecut pe lângă egalare în minutul 27, prin Sekou Camara. Lovitura sa de cap s-a dus pe lângă poarta clujenilor, însă.

Philip Otele a reușit „dubla” în minutul 36 ridicând scorul la 2 – 0 pentru CFR Cluj. Acesta a fost scorul de la pauză.

După reluarea meciului, Tachtsidis a majorat diferența de pe tabelă, în minutul 61, după ce a fost consultat arbitrajul video. După doar patru minute, FC Botoșani a reușit golul de onoare, prin Eduard Florescu, stabilind scorul final.

FC Botoșani a rămas cu 10 jucători după ce Olinga a fost eliminat pentru o intrare violentă asupra lui Camora.