Superliga. Rapid București - Petrolul Ploiești. Scor 0 - 2, după două autogoluri

Superliga. Rapid București - Petrolul Ploiești. Scor 0 - 2, după două autogoluri Rapidul stă pe un butoi cu pulbere. Sursa foto: agerpres

Rapid București și Petrolul Ploiești s-a confruntat în a cincea etapă a SuperLigii la fotbal. Partida s-a jucat pe stadionul din Giulești și este cea de-a 81-a întâlnire, din prima ligă, între cele două formații. Meciurile din etapa a cincea a Superligii de fotbal au fost programate pe parcursul acestui weekend, de vineri până luni.

Update 2: Echipa Petrolul Ploieşti a învins duminică seara, în deplasare, formaţia Rapid Bucureşti, scor 2-0, într-un meci din etapa a cincea din Superligă. Meciul a fost decis de două autogoluri ale rapidiştilor.

Pe un gazon care nu s-a prezentat în cele mai bune condiţii. cele două formaţii s-au tatonat în startul partidei, iar arbitrul Andrei Chivulete a oprit meciul în minutul 8 din cauza torţelor aprinse de fanii ploieşteni. Vizibilitatea pe teren era extrem de redusă şi jocul a fost reluat după cinci minute de pauză.

Prima repriză nu a consemnat ocazii până pe final. Irobiso a trimis în bara transversală în minutul 40, apoi Rapid a avut un gol al lui Funsho Bamgboye anulat pentru fault în atac comis de Dugandzic, în minutul 41. Până la pauză portarul oaspeţilor, Zima, a scos şutul lui Oaidă, în careul mic, şi la cabine s-a intrat cu 0-0.

Minutul 49 a adus o nouă întrerupere a jocului, tot de cinci minute, după ce galeria Rapidului a aruncat în teren torţe şi fumigene. În minutul 62 a venit şi deschiderea scorului. La un corner al lui Ţicu, Papp a prelungit cu capul, iar balonul a fost deviat în propria poartă de Oaidă. Rapidiştii au alergat după egalare, ratând prin Săpunaru, Dugandzic şi Album dar cei care au marcat au fost oaspeţii, prin autogolul lui Borja Valle, cel care a trimis, neatent, către portarul care ieşise dintre buturi.

Petrolul are 8 puncte şi este pe locul 5, în timp ce Rapid , cu 5 puncte, este pe locul 11.

Update1 : Prima parte a partidei de fotbal dintre Rapid București și Petrolul Ploiești s-a încheiat cu scor alb, 0 - 0. La meci sunt prezenți, în tribună, Mircea Lucescu, antrenorul lui Dinamo Kiev și Mircea Geoană, secretarul general adjunct al NATO.

Știrea inițială

Meciul de fotbal dintre Rapid București și Petrolul Ploiești începe de la ora 21.30 și se va juca în cadrul etapei a cincea a SuperLigii. Partida dintre cele două dintre cele mai vechi echipe de fotbal românești se va disputa pe terenul din Giulești. va fi cel de-al 81-lea meci, jucat în prima ligă, dîntre cele două formații.

„E un derby, ne așteaptă o zi grea. Știm ambiția pe care o au suporterii, ce rivalitate este. Întâlnim o echipă care stă bine din toate punctele de vedere. Ei trec printr-o perioadă bună, noi suntem așa și așa. Trebuie să reparăm ce am făcut în meciul cu FC Voluntari. Am reglat întotdeauna. Am făcut lucruri bune pe unde am stat. Nu e ușor deloc. Și cu Budescu, și fără Budescu. Petrolul e o echipă bună, a câștigat împotriva campioanei României”, a declarat antrenorul rapidiștilor, italianul Cristiano Bergodi.

Până în prezent, Rapid conduce la numărul victoriilor obținute, cu 37 de meciuri câștigate, De partea cealaltă, Petrolul Ploiești, „Lupii Galbeni” cum sunt alintați de suporteri, au 21 de victorii. Restul de 22 de partide pe care le-au disputat s-au încheiat la egalitate. În sezonul precedent, Rapid București și Petrolul Ploiești și-au împărțit victoriile. Ploieștenii au învins cu 1-0 pe teren propriu, iar Rapidul a câștigat, ulterior, cu 3-1, în partida disputată la București.

În aceste condiții, având în vedere rivalitatea dinte cele două echipe se anunță spectacol, atât pe teren, cât și în tribune, între fani.

Rezultatele etapei a cincea

Meciurile din etapa a cincea a Superligii de fotbal se desfășoară în aceste zile, de vineri până luni, conform programului propus de Liga profesionistă de Fotbal. Partidele AFC Hermannstadt - FC FCSB, FC CFR 1907 Cluj - ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe şi FC Farul Constanţa - AFC UTA Arad au fost amânate pentru data de 10 septembrie.

Rezultatele de vineri 11 august

FC U Craiova 1948 - FC Voluntari 3-1 (3-0), Stadion „Ion Oblemenco” - Craiova.

Au marcat: Aurelian Chiţu (4), Sekou Sidibe (14), Benjamin van Durmen (21), respectiv Runar Mar Sigurjonsson (78).

Arbitru: Rareş George Vidican (Satu Mare); arbitri asistenţi: Ferencz Tunyogi (Zalău), Adrian Vornicu (Iaşi); al patrulea oficial: Florin Andrei (Târgu Mureş).

Arbitru video: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitru asistent video: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea).

Observatori: Eduard Dumitrescu (Piteşti) - CCA, Imilian Şerbănică (Bragadiru) - LPF.

Rezultatele de sâmbătă, 12 august

SC Oţelul Galaţi - FC Universitatea Cluj 1-1 (0-0), Stadion Oţelul - Galaţi

Au marcat: Alexandru Mihai Pop (59), respectiv Dan Nistor (90+1 - penalty).

Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/Prahova); al patrulea oficial: Andrei Moroiţă (Ploieşti).

Arbitru video: Sorin Costreie (Buftea); arbitru asistent video: Vlad Baban (Iaşi).

Observatori: Andrei Ioniţă (Bucureşti) - CCA, Eduard Alexandru (Ploieşti) - LPF

CSM Politehnica Iaşi - Universitatea Craiova 1-4 (1-0), Stadion „Emil Alexandrescu” - Iaşi

Au marcat: Alin Roman (44), respectiv Jovan Markovic (66), Andrei Ivan (78), Alexandru Mitriţă (90), Ante Roguljic (90+4).

Cartonaş roşu: Alin Roman (Poli Iaşi, 59).

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Mihai Marius Marica (Bistriţa); al patrulea oficial: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe).

Arbitru video: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitru asistent video: Stelian Slabu (Braşov).

Observatori: Costin Ioan Toma (Piatra Neamţ) - CCA, Ioan Mironaş (Piatra Neamţ) - LPF.

Meciurile programate duminică 13 august

FC Rapid Bucureşti - FC Petrolul Ploieşti (Superbet Arena Giuleşti - Bucureşti, 21:30)