CFR Cluj se califică în cupele europene, după un meci de pomină cu FC „U” Craiova. Oltenii, tocați de arbitrul Istvan Kovacs sursa: : Fotbal Club Universitatea 1948/Facebook

CFR Cluj s-a calificat în Europa Conference League la fotbal, după ce a învins-o pe FC U Craiova cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, joi seara, pe teren propriu, într-un baraj al Superligii pentru ultimul loc din cupele europene.

Unicul gol al partidei a fost înscris de fundaşul croat Denis Kolinger (97), cu capul, din centrarea lui Claudiu Petrila. Echipa antrenată de Nicolo Napoli a încheiat meciul cu doi oameni mai puţin. Mijlocaşul argentinian Juan Bauza a primit uşor al doilea cartonaş galben (68), pentru un fault de joc, la marginea propriului careu. Fundaşul belgian Jeremy Huyghebaert a fost eliminat direct (105+1) după o intrare dură la Daniel Bîrligea, cartonaşul roşu fiind arătat după vizionarea reluărilor video.

Istvan Kovacs a pus umărul la victoria CFR-ului

FC U Craiova a ratat o ocazie mare la 0-0, când era în zece, portarul Simone Scuffet apărând şutul lui Aurelian Chiţu.

La finalul timpului regulamentar (90+1), CFR a ratat două ocazii mari de gol, şutul lui Bîrligea fiind apărat de portarul Ionuţ Gurău, după care Radu Negru l-a blocat pe Anton Maglica.

Preparatorul fizic Dumitru Vasilică (FC U Craiova) a fost eliminat (107) pentru proteste, iar în drumul său spre vestiare a fost lovit de un obiect aruncat din tribună.

În min. 113, jucătorii oaspeţi s-au strâns la marginea terenului într-o încercare de protest sau de a se retrage de pe teren, dar după două minute jocul s-a reluat.

FC U Craiova a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 5-4, la loviturile de departajare, vinerea trecută, pe Stadionul ''Ion Oblemenco'', în primul baraj din Superliga de fotbal pentru Europa Conference League, în care scorul a fost egal, 3-3, după cele 90 de minute regulamentare, dar şi după prelungiri. FC U Craiova şi FC Voluntari au jucat acest baraj pentru Europa Conference League deoarece au ocupat primele două locuri în play-out.

În al doilea baraj şi ultimul pentru Europa Conference League, FC U Craiova a întâlnit ocupanta locului trei din play-off, CFR Cluj.

FC CFR 1907 Cluj - FC U Craiova 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, Stadion ''Dr. Constantin Rădulescu'' - Cluj-Napoca A marcat: Denis Kolinger (97). Cartonaşe roşii: Juan Bauza (FC U Craiova, 68), Jeremy Huyghebaert (FC U Craiova, 105+1). Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Ferencz Tunyogi (Zalău); al patrulea oficial: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş) Arbitru video: Cătălin Popa (Piteşti); arbitru asistent video: Romică Bîrdeş (Piteşti) Observatori: Marcel Savaniu (Satu Mare) - CCA, Eduard Alexandru (Ploieşti) - LPF.

sursa: Agerpres