Ilie Bolojan, la summitul de la Londra. Susține propunerea făcută de Giorgia Meloni
- Iulia Moise
- 2 martie 2025, 07:12
Sursa foto: Facebook/Ilie BolojanPreședintele interimar, Ilie Bolojan, va lua parte duminică la Summitul liderilor dedicat Ucrainei, eveniment organizat de Prim-ministrul Regatului Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord, Keir Starmer.
Ilie Bolojan, prezent la summitul de la Londra
Președintele interimar Ilie Bolojan va participa duminică la Summitul liderilor dedicat Ucrainei, organizat de Prim-ministrul Regatului Unit, Keir Starmer, conform anunțului făcut de Administrația Prezidențială.
În cadrul unei întâlniri la Chișinău, Bolojan a subliniat importanța unui „dialog consistent” între țările europene și SUA pentru a pune capăt războiului din Ucraina.
Bolojan: Cred că propunerea premierului Italiei este foarte bună pentru a se ajunge la un consens
El a menționat propunerea Giorgiei Meloni de a organiza un summit între Uniunea Europeană și SUA, formulată la scurt timp după confruntarea intensă dintre Donald Trump și Volodimir Zelenski la Casa Albă, fiind una foarte bună.
„În această perioadă au loc aceste consultări pentru a găsi nişte poziţii comune. În urma consultărilor cu partidele parlamentare din România, aşa cum am comunicat şi ieri, ne ducem cu un mandat la aceste discuţii şi cred că, în afară de o poziţionare a ţărilor europene care să fie de natură a fi implicate în aceste negocieri – pentru că securitatea Ucrainei este nu doar securitatea Republicii Moldova şi a Europei, este şi securitatea României- cred că propunerea premierului Italiei a unui dialog consistent între Europa şi aliaţii de peste ocean, Statele Unite ale Americii pentru a regla aceste chestiuni ar fi o condiţie foarte bună pentru a se ajunge la un consens”, a afirmat Ilie Bolojan

Giorgia Meloni / Sursa foto: Facebook
Giorgia Meloni, summit între SUA, Europa și aliații lor
Giorgia Meloni, șefa guvernului italian și considerată o susținătoare a lui Donald Trump, este văzută de mulți ca o legătură potențială pentru comunicarea între Europa și Washington.
Vineri seara, ea a solicitat convocarea „fără întârziere” a unui „summit” între Statele Unite, Europa și aliații lor, axat pe situația din Ucraina, la scurt timp după disputa intensă dintre Donald Trump și Volodimir Zelenski la Casa Albă.