Hermannstadt – U Cluj s-a terminat cu scandal. Ce spune Alex Chipciu

Hermannstadt – U Cluj s-a terminat cu scandal. Ce spune Alex Chipciu Alexandru Chipciu.Sursă foto: Facebook

Alexandru Chipciu a declarat că a fost insultat de un membru al staff-ului echipei Hermannstadt, provocând astfel o altercație generală și o serie de cartonașe roșii în finalul meciului împotriva echipei din Sibiu, scorul final fiind 1-1.

Hermannstadt – U Cluj, scor final 1-1

Universitatea Cluj a obținut în ultimul moment un punct important în meciul disputat la Sibiu. Echipa condusă de Ioan Ovidiu Sabău a fost în spate înca de la minutul 31, când Ianis Stoica a marcat, însă "Moții" au reușit să obțină egalarea prin golul spectaculos marcat de Daniel Popa în timpul prelungirilor.

Reușita atacantului "șepcilor roșii" a provocat agitație în zona băncilor de rezerve. Echipa gazdă nu a putut accepta că victoria le-a scăpat printre degete și au protestat cu vehemență. Sibienii au contestat decizia de a prelungi partida cu șase minute, iar golul marcat de Popa pentru egalare a avut loc în minutul 90+7.

Jucătorii celor două echipe au fost implicați într-un conflict și au fost abia despărțiți de oficiali. Arbitrul Marcel Bîrsan a fost nevoit să elimine doi jucători de la Universitatea Cluj, pe Bogdan Mitrea și Andrei Pițian, ambii rezerve neutilizate de Sabău.

FC Hermannstadt și Universitatea Cluj au terminat la egalitate, scor 1-1, în meciul din etapa a treia a play-out-ului SuperLigii.

Hermannstadt

Hermannstadt. Sursă foto: Facebook

Hermannstadt – U Cluj s-a terminat cu scandal

După meciul dintre FC Hermannstadt și Universitatea Cluj, jucătorii celor două echipe au fost implicați într-un conflict, fiind abia despărțiți de oficiali. Arbitrul Marcel Bîrsan a eliminat doi jucători rezerve de la Universitatea Cluj, Mitrea și Pițian.

Echipa din Sibiu a contestat faptul că golul de egalizare al echipei din Cluj a fost înscris în minutul 7 al prelungirilor, în timp ce arbitrul Marcel Bârsan a indicat doar 6 minute de prelungiri la finalul celor 90 de minute regulamentare.

Cum se apără Alex Chipciu

La scurt timp după incident, Alex Chipciu (în vârstă de 34 de ani) a oferit o altă perspectivă asupra situației. Fotbalistul echipei din Ardeal susține că a fost înjurat de către un angajat al FC Hermannstadt, pe care l-a întâlnit anterior și la CFR Cluj.

„La final? S-au umflat mușchii pe un angajat de la FC Hermannstadt, care a fost la CFR Cluj. Nu vreau să mai zic nimic. I-am dat atenție. M-a înjurat când am trecut pe lângă bancă. Mi s-a părut incredibil. Probabil s-a pompat puțin la sală și s-au umflat mușchii pe el.

Am vorbit apoi cu Dani Coman și mi-a zis că m-am bucurat ostentativ. M-am bucurat pentru că au fost multe trageri de timp. Orice fault era doar la ei, pentru noi nu era. Am stat șase minute și s-a jucat unul. Normal că mă enervez!

În fine. Ăsta e fotbalul. Băiatul ăsta care m-a înjurat să își antreneze și creierul nu doar mușchii!”, a declarat Alex Chipciu, la flash-interviu.