Cupa României. Universitatea Cluj, calificată în semifinale, în ceasul al 12-lea

Cupa României. Universitatea Cluj, calificată în semifinale, în ceasul al 12-lea Universitatea Cluj. Sursă foto: Facebook

Cupa României are încă o semifinalistă. Universitatea Cluj a obținut calificarea, ocupând locul al treilea în urma unei victorii dramatice împotriva echipei Hermannstadt. U Cluj a învins cu scorul de 1-0 în prelungiri.

Universitatea Cluj - Hermannstadt, 1-0

Universitatea Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei României la fotbal într-un mod dramatic, după ce a învins echipa FC Hermannstadt cu scorul de 1-0 (0-0), în seara de miercuri, pe Cluj Arena.

Echipa condusă de Ioan Ovidiu Sabău a avut prima mare ocazie în minutul 24, prin Chipciu, iar Nistor a lovit bara 9 minute mai târziu. ''U'' s-a impus printr-un gol marcat de atacantul argentinian Federico Anselmo (90+3), care a reușit să trimită mingea în plasă după ce Cătălin Căbuz respinsese o lovitură de cap a lui Valentin Gheorghe. Fiecare echipă a lovit câte o bară, clujenii prin Dan Nistor (33), iar sibienii prin Kablan Ngoma (41).

Pentru sud-american, acesta a fost primul gol marcat în România. În a doua repriză, prima mare șansă de gol a venit în minutul 74, când Anselmo a ratat dintr-o poziție ideală.

U Cluj

Universitatea Cluj. Sursă foto: Facebook

Cupa României. Cu cine va juca U Cluj în semifinale

În semifinale, Universitatea Cluj se va confrunta cu câștigătoarea dintre Universitatea Craiova și Oțelul Galați, meci programat să aibă loc joi seara. Cealaltă semifinală îi va aduce față în față pe Corvinul Hunedoara și FC Voluntari.

Emil Boc a fost prezent la meci

Emil Boc a urmărit confruntarea dintre "U" Cluj și FC Hermannstadt din loja VIP a arenei, iar la final s-a bucurat cu entuziasm după ce "șepcile roșii" au reușit să obțină victoria în minutele de prelungire ale partidei. Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 90+3 de către Federico Anselmo.

Primarul din Cluj a fluturat fularul echipei "U" Cluj și s-a alăturat cântecelor suporterilor "șepcilor roșii".

După lupta pentru Cupa României, U Cluj și FC Hermannstadt se vor revedea pe teren duminică, 7 aprilie, de la ora 14:30, în etapa a treia a play-out-ului Superligii României.