FOTBAL EXTERN. Răzvan Raț și Ciprian Marica au înscris în campioantele Greciei și Turciei / VIDEO

Răzvan Raț, fundașul formației PAOK Salonic, a marcat, ieri, primele sale goluri pentru gruparea elenă, în victoria cu OFI Creta, scor 4-0. Tot ieri, Ciprian Marica a înscris prima sa reușită în Superliga turcă pentru Konyaspor, din penalty, în remiza de pe teren propriu, scor 1-1, cu Erciyesspor

Raț a deschis scorul pentru trupa din Salonic, în minutul 2, cu un șut din careu, urmând ca în finalul primei reprize să repete această performanță (43). Celelalte goluri au fost marcate de Mak (27) și Athanasiadis (45). Mai mult, fundașul român al lui PAOK a evoluat în toate cele 90 de minute ale partidei și a primit un cartonaş galben în minutul 16.

Altfel, tehnicianul Răzvan Lucescu a debutat, sâmbătă, pe banca echipei Skoda Xanthi, cu o remiză (1-1), în deplasare, cu Panonios.

În Turcia, Ciprian Marica, atacantul celor de la Konyaspor a înscris, din penalty, '45) și a primit un cartonaș galben în minutul 74, în meciul cu      Erciyesspor. Mijlocașul Gabriel Torje a fost și el integralist în acest meci, în care oaspeții au egalat prin Necati Ateș ('62).