FOTBAL EUROPEAN. United le-a pus „vulpilor” o piedică în drumul către titlu, pe „Old Trafford”. Leicester amână sărbătoarea

Leicester, liderul actual în Premier League, a remizat, astăzi, în deplasare, cu Manchester United, scor 1-1, și astfel gruparea lui Claudio Ranieri a ratat șansa de a deveni matematic campioană în Anglia.

Manchester United a deschis scorul prin Martial în minutul 8, după o centrare venită din partea lui Valencia. Chiar și fără golgheterul Vardy (suspendat), Leicester a reușit să egaleze pe „Old Trafford”. În minutul 17, apărătorul Wes Morgan a fost cel care a restabilit egalitatea pe tabelă. Pe finalul partidei, „vulpile” au rămas în 10, după eliminarea lui Drinkwater.

Leicester a plecat neînvinsă de pe terenul „diavolilor”, iar acum are opt puncte avans față de urmăritoarea sa, Tottenham Hotspur. Mâine, „coțofenele” vor evolua în deplasare cu Chelsea.