FED CUP. România a debutat cu dreptul în duelul cu Canada. Cîrstea și Begu au dus scorul la 2-0, după prima zi

Sorana Cîrstea FOTO: facebook.com/romaniafedcup
Autor: | | 2 Comentarii | 901 Vizualizari

Sorana Cîrstea a adus României prima victorie din confruntarea cu Canada, la Cluj, în turul I al Grupei Mondiale II din Fed Cup. După prima zi, „tricolorele” conduc cu scorul de 2-0, grație victoriei Irinei Begu.

UPDATE: Begu a avut parte de un adversar pe măsură, dar, după 158 de minute de joc, a reușit să mărească avantajul României în fața Canadei. Irina a câștigat partida cu Bianca Andreescu, scor 6-3, 6-7, 6-2.

.........................................

Sorana Cîrstea (38 WTA) a reușit să o învingă în meciul de debut pe canadianca Karol Zhao (138 WTA), în minimum de seturi, scor 6-2, 6-2. Potrivit statisticii meciului, târgovișteanca a rezolvat problema partidei în doar 56 de minute, iar după acest rezultat, România conduce Canada cu scorul de 1-0.

În acest moment se dispută jocul dintre Irina Begu (37 WTA) și Bianca Vanessa Andreescu (174 WTA). A doua zi, duminică, de la 12:00, sunt programate meciurile Begu - Zhao și Cîrstea Andreescu. În cazul partidei decisive, perechea Ana Bogdan (86 WTA)/Raluca Olaru (45 mondial, la dublu) va juca împotriva cuplului Katherine Sebov (319 WTA)/Gabiela Dabrowski (11 modnial, la dublu). Toate meciurile vor fi în direct la Digi Sport 1.